Trasa Siedliszcze – Bereźnica

Siedliszcze. Wieś w powiecie chełmskim (gm. Dubienka) na skraju Strzeleckiego Parku Krajobrazowego.

2 km na pd. od wsi rez. przyrody „Siedliszcze” (Strzelecki Park Krajobrazowy).

Strzelecki Park Krajobrazowy. Utworzony został w 1983 r. i znacznie powiększony w 1993 r., obecnie na pow. 9035 ha. Położony jest na terenie Obniżenia Dubienki i Grzędy Horodelskiej w widłach Bugu i jego dopływu Wełnianki. Obejmuje Lasy Strzeleckie o mieszanym, urozmaiconym drzewostanie z dominującymi sosną pospolitą i dębem szypułkowym oraz dobrze rozwiniętym podszytem. Rośnie tu wiele roślin rzadkich i chronionych jak: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, pełnik europejski, barwinek pospolity, obuwik pospolity, widłaki, parzydło leśne. Spośród ssaków występują tu m.in. łoś, wilk, bóbr i jenot. Tereny te są dogodne dla licznie tu gniazdujących ptaków drapieżnych (orlik krzykliwy, jastrząb, myszołów) oraz leśnych (dzięcioły). Na terenie parku znajdują się 2 rezerwaty przyrody: „Liski” (utworzony w 1978 r. na pow. 93,57 ha, chroniący drzewostan dębowy i dębowo-sosnowy z ekotypem „sosny matczańskiej” – strzelistej sosny pospolitej o stosunkowo dużej koronie i drewnie o wysokiej jakości technicznej, z charakterystycznie dachówkowato ułożoną korą – z rzadkimi roślinami w runie, jak np.: obuwik pospolity, wawrzynek wilczełyko i lilia złotogłów), i „Siedliszcze” (utworzony w 1975 r. na pow. 15,12 ha, chroniący las liściasty i ostoję ptaków, m.in. orlika krzykliwego Aąuila pomarina). Do II wojny światowej lasy te stanowiły część ordynacji Zamoyskich. W l. 1943-44 w Lasach Strzeleckich stacjonowały oddziały AK najpierw „Górala” Franciszka Krakiewicza, następnie „Małego” Stanisława Witamborskiego. Partyzanci mieli tu dobrze zorganizowane i ufortyfikowane obozowisko.

SKRYHICZYN

Wieś wzmiankowana w 1472 r. W 2 poł. XIX w. właścicielem wsi był Niemiec – Wilhelm Bergeman, który uruchomił tu młyn i tartak oraz założył stawy rybne. Później majątek należał do żydowskiej rodziny Rottenbergów. 10 września 1942 r. wieś została spacyfikowana przez hitlerowców. Na miejscu zabito 4 Żydów, a 42 mężczyzn wywieziono do obozu na Majdanku w Lublinie.

Kapliczka z 2 poł. XIX w., nakryta dachem namiotowym, wzniesiona w miejscu tragicznej śmierci od uderzenia pioruna córki W. Bergemana.

MATCZE

Wieś wzmiankowana w 1436 r. We wsi w 1564 r. była cerkiew prawosławna. W 1581 r. wieś zakupiona została przez kanclerza lana Zamoyskiego z przeznaczeniem na uposażenie zamojskich klasztorów i dostojników kościelnych. Cerkiew w 1. 1596-1875 zamieniona na greckokatolicką, następnie ponownie na prawosławną. W 1956 r. drewnianą świątynię z XVIII w. rozebrano (miejsce po niej znajduje się w pd.-wsch. części wsi przy nieczynnym cmentarzu prawosławnym, d. greckokatolickim). Na miejscowym cmentarzu kopiec ziemny, zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej, pojedyncze mogiły żołnierzy polskich poległych w czasie wojny 1920 r. oraz grób lotnika polskiego poległego we wrześniu 1939 r.

BEREŹNICA

Wieś w 1444 r. została przez księcia bełskiego Władysława I nadana jako uposażenie klasztorowi Dominikanów z Horodła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *