Trasa Sichów Duży – Połaniec

Sichów Duży. We wsi murowany pałac z 1783 r., dobudowa oficyn bocznych z łącznikami w 1809 r., przebudowany w 1897 r. Zespół budynków gospodarczych z końca XIX w. Park krajobrazowy z XVIII w. Zespół zabudowań folwarcznych, murowanych, z końca XIX w.

POŁANIEC

Miasto (ok. 9000 mieszk.) położone w widłach rzek Wisły i Czarnej, siedziba urzędu gminy. W pobliżu elektrownia „Połaniec” im. Tadeusza Kościuszki uruchomiona w l. 1979-83, o mocy 1800 MW.

Już w 1000 r. Bolesław Chrobry miał być fundatorem pierwszego kościoła. W XI[ XIII w. gród kasztelański i osada targowa na szlaku handlowym. Prawa miejskie nadane ok. 1264 r. W czasie insurekcji kościuszkowskiej stacjonował w Połańcu jego naczelnik.

7 maja 1794 r. Tadeusz Kościuszko opublikował w Połańcu najsłynniejszy ze swoich uniwersałów gwarantujący chłopom wypełniającym powinności wobec dworu nieusuwalność z ziemi i wolność osobistą (prawo opuszczania wsi), obniżający wszystkim chłopom pańszczyznę do połowy, a uczestników insurekcji zwalniający z niej całkowicie.

W 1869 r. Połaniec utracił prawa miejskie, otrzymał je ponownie w 1980 r.

Zachował się układ urbanistyczny ukształtowany od 1264 r. do końca XVII w. Kościół paraf. św. Marcina Biskupa, murowany, wzniesiony w l. 1893-99, neogotycki, wg proj. Napoleona Statowskiego. Murowana kaplica Matki Boskiej Różańcowej z pocz. XVIII w., barokowa, na planie ośmioboku, nakryta kopułą z latarnią. Przy kościele figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1791. Dawna bóżnica żydowska, murowana, z XVIII w., przebudowana. Murowany cheder z XVIII w., przebudowany. Kopiec i pomnik ku czci Tadeusza Kościuszki (dojście ul. Mielecką) w miejscu obozu wojsk polskich założonego 7-15 maja 1794 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *