PIASECZNO
Wieś w powiecie sandomierskim, w której w 1958 r. uruchomiono pierwszą kopalnię odkrywkową siarki w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym. Zasoby kopalni już się wyczerpały.
Most na Wiśle otwarty w 1961 r.
NAGNAJÓW
Początkiem osadnictwa była osada otwarta datowana na 1600 lat p.n.e. (okres tzw. kultury trzcinieckiej). Murowany dwór z 1 poł. XIX w., rozbudowany w końcu XIX w.
MACHÓW
Część miasta Tarnobrzeg. W 1969 r. uruchomiono tu odkrywkową kopalnię siarki, największą w Europie, obecnie – w związku z obniżeniem się cen siarki na rynkach światowych oraz utratą możliwości znaczącego eksportu poza wsch. granicę Polski – w likwidacji. W d. wyrobisku powstanie kilkusethektarowy zbiornik wodny do celów rekreacyjnych. W 1969 r. uruchomiono tu Zakłady Przetwórcze Siarki „Siarkopol”. Na tzw. Górach cmentarz z I wojny światowej, na którym spoczywa ok. 100 żołnierzy armii austriackiej poległych w 1915 r.
MIECHOCIN
Część miasta Tarnobrzeg. Wzmiankowany w XII w. jako osada znajdująca się w pobliżu siedziby Tarnowskich w Dzikowie. W XVII w. powstała tutaj słynna szkoła parafialna, zw. Akademią Miechocińską.
Gotycki kościół św. Marii Magdaleny, murowany z cegły, wzniesiony w końcu XV w., nadbudowa zakrystii w 1700 r., przedłużenie nawy w 1840 r. Wewnątrz gotyckie, kamienne baptysterium. Portrety świętych z XVIII w. W 1999 r. w prezbiterium odsłonięto freski gotyckie – scenę Ukrzyżowania. Na tzw. Wielempolu (ul. Kościuszki) znajduje się cmentarz z I wojny światowej, na którym pochowanych jest ok. 230 żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej poległych w walkach w 1915 r.