Trasa Niezdów – Kluczkowice

2 km na zach. od centrum Opola Lubelskiego – Niezdów, obecnie część miasta. Murowany pałac, wzniesiony w l. 1785–87 dla Lubomirskich, wg proj. Dominika Merliniego, przebudowany w I. 1847-69, klasycy styczny, na planie prostokąta z ryzalitem o czterokolumnowym portyku. Wyróżnia się dwukondygnacyjna sala balowa nakryta kopułą ozdobioną stiukami w formie kasetonów z rozetami. Obecnie użytkowany jako szkoła. Obok dwie murowane oficyny z pocz. XIX w. – własność Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny. Park krajobrazowy Z XVIII w., przekształcony w 1905 r. wg proj. Waleriana Kronenberga.

3 km na pd. wsch. Owczarnia. Na polu w pobliżu wsi stoi krzyż Z tablicą wystawiony w 1989 r. w miejscu, gdzie 4 maja 1944 r. oddział AL pod dow. „Cienia” (Bolesław Kaźmirak vel Kowalski) dokonał podstępnie mordu na 18 żołnierzach AK Z III kompanii. Zabitych pogrzebano w wielkim dole wraz z 4 żołnierzami AL (dwoma poległymi w pierwszym starciu i dwoma rannymi w czasie tego starcia, a dobitymi potem przez ich własnego dowódcę). Pierwszej ekshumacji zwłok dokonali i wykonali dokumentację zdjęciową Niemcy, którzy liczyli, że dotrą do rodzin zabitych. Zabici pochowani są obecnie na cmentarzu w Opolu Lubelskim, a „Cień” (1924-1962) zmarły w stopniu ppłk. – na cmentarzu komunalnym (wojskowym) w Warszawie (w Alei Zasłużonych).

WRZELOWIEC

Wieś w gminie Opole Lubelskie. Jako miasto występuje w l. 1626-1824. Kościół paraf. Trójcy Świętej i Matki Boskiej Częstochowskiej, murowany, wzniesiony w l. 1777-84 z fundacji Zofii Lubomirskiej, klasycy styczny, na rzucie wydłużonego ośmioboku, przykryty kopulą. Obok murowana dzwonnica z końca XVIII w. Źródło wód kredowych o wydajności ponad 15 litrów na sekundę.

Trasa prowadzi do Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego. Utworzony w 1990 r. na pow. 4989 ha. Położony jest w zach. części Wyżyny Lubelskiej, na pograniczu trzech mezoregionów: Małopolskiego Przełomu Wisły, Kotliny Chodelskiej i Wzniesień Urzędowskich. Zróżnicowany krajobraz: stroma skarpa wiślana, liczne, długie, silnie rozgałęzione i głębokie wąwozy (zwłaszcza k. Wandalina), zagłębienia bezodpływowe, pola wydmowe, równiny i długą doi. Potoku Wrzelowieckiego. Część pow. zajmują lasy sosnowo-dębowe i grabowo-dębowe, część uprawy drzew i krzewów owocowych. Nasłonecznione stoki skarpy wiślanej porastają murawy kserotermiczne. Wśród roślin jest wiele gatunków rzadkich i chronionych, jak: wisienka stepowa, oman wąskolistny, goździk piaskowy, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, parzydło leśne, tojad mołdawski i dziubaty, podkolan biały i gnieźnik leśny. Ze zwierząt na uwagę zasługują orzesznica, borsuk i łasica. Bogaty gatunkowo jest świat owadów, zwłaszcza motyli i trzmieli. Wśród ptaków dość licznie występuje rzadka już przepiórka i perkoz rdzawoszyi.

KLUCZKOWICE

We wsi murowany secesyjny pałac wzniesiony w l. 1821-31, przebudowany w końcu XIX w. wg proj. Konstantego Wojciechowskiego. Park krajobrazowy z 1838 r. o pow. 20 ha. Dawny browar pałacowy z 2 poł. XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *