JÓZEFÓW
Wieś na prawym, wysokim brzegu Wisły, przy ujściu m.in. rz. Wyżnicy, siedziba urzędu gminy. Ośrodek sadowniczy oraz przetwórstwa owocowo-warzywnego. Założony na terenie wzmiankowanej już w XV w. wsi Kołczyn. Prawa miejskie w l. 1687-1869. W czasie II wojny światowej hitlerowcy urządzili tu 4 obozy pracy dla Polaków oraz Żydów z Polski, Niemiec i Austrii. Zachował się układ urbanistyczny z XVII-XVIII w. Kościół po-bernardyński, obecnie paraf. Bożego Ciała, murowany, wzniesiony w l. 1730-43. Obok budynki poklasztorne (obecnie plebania i przedszkole), murowane, wzniesione w l. 1730-40. Dzwonnica murowana, z l. 1730-40. Całość obwiedziona ogrodzeniem murowanym z 1 poł. XVIII w. z bramami reprezentacyjną i gospodarczą. Murowany pałac z 1919 r., dzieło proj. Pawła Nieniewskiego. W sąsiedztwie murowane budynki gospodarcze z XIX i pocz. XX w. W otoczeniu park z XVII w. Ruina murowanej synagogi z 1737 r. Zaniedbany cmentarz żydowski o pow. 1,3 ha. Zachowało się kilkadziesiąt fragmentów nagrobków. Izba historii Józefowa.
5 km na pn. Piotrawin. We wsi słynne w Polsce sanktuarium św. Stanisława Biskupa związane z legendą o cudzie wskrzeszenia przez biskupa właściciela wsi Piotrawin – Piotra Strzemieńczyka (zw. Piotrawinem). Słynny kronikarz Jan Długosz opisał, jak po śmierci właściciela wsi – Piotra Strzemieńczyka – jego rodzina zażądała zwrotu wsi sprzedanej wcześniej biskupowi, podważając fakt sprzedaży. Wykorzystała konflikt biskupa z królem Bolesławem Śmiałym i pozwała go przed sąd królewski. Kiedy na sądzie, który miał miejsce w Solcu nad Wisłą, biskup nie mógł przedstawić świadków sprzedaży, zastraszonych przez rodzinę zmarłego, poprosił o trzy dni zwłoki. Modlił się w tym czasie leżąc krzyżem u stóp ołtarza. Po modlitwie na oczach zgromadzonych nieżyjący od trzech lat Piotr wstał z grobu i poświadczył fakt sprzedaży wsi biskupowi, po czym został odprowadzony do grobu. To wydarzenie zapoczątkowało kult św. Stanisława Biskupa.
Kościół paraf. św. św. Stanisława Biskupa i Tomasza Apostoła, murowany, wzniesiony w l. 1440-41, fundacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, rozbudowany w 1869 r. (dobudowa kruchty i zakrystii), gotycki. W nawie głównej na ścianie pn. kamienna gotycka tablica erekcyjna z 1440 r. z postaciami św. Stanisława Biskupa, fundatora biskupa Oleśnickiego z herbem Dębno, Matki Boskiej i św. Tomasza. Obok obraz „Sąd Bolesława Śmiałego nad biskupem” z widokiem zamku w Solcu, z herbem Doliwa, i datą 1601. W późnorenesansowym ołtarzu głównym obraz św. Stanisława Biskupa wskrzeszającego Piotrawina z 1 poł. XVII w. W lewym bocznym ołtarzu współczesna kopia obrazu Wojciecha Gersona przedstawiająca św. Tomasza Apostoła (oryginał z 1893 r. spłonął w 1961 r.). Obok kaplica grobowa Piotra Strzemieńczyka, zw. Piotrawinem, pw. św. Stanisława Biskupa, murowana, wzniesiona w l. 1440-41, przebudowana w 1798 r. W sąsiedztwie dzwonnica murowana z 1791 r. Wokół kościoła duże kamienne głowice kolumn.
W budynku murowanej plebanii z 1902 r. Muzeum św. Stanisława Biskupa, w którym znajdują się m.in.: zespół 55 obrazów wotywnych z 1 poł. XVII w. malowanych przez Marcina Baszkowskiego, tworzących cykl upamiętniający cuda św. Stanisława, tzw. kapa św. Stanisława Biskupa z l. 1608-16, alabastrowy relief z poł. XVI w. przedstawiający scenę Sądu Salomona z poł. XVI w., przypisywany Janowi Marii Padovano, obraz Michała Elwiro Andriollego (?) „Chrystus na krzyżu”, a także przedmioty liturgiczne, rzeźby i obrazy religijne. Murowany dwór z 1 poł. XIX w., przebudowywany. Obok budynek gospodarczy Z lat dwudziestych XX w. Płyta upamiętniająca pacyfikację wsi przez hitlerowców w 1944 r.
2 km na pd. wsch. Rybitwy. We wsi kościół paraf. Wszystkich Świętych, murowany, wzniesiony w 1613 r., powiększony przez dobudowę w poł. XIX w. kaplicy grobowej gen. Ksawerego Niesiołowskiego (1771-1845) – uczestnika wojny polsko-rosyjskiej 1792 r. i insurekcji kościuszkowskiej. Wewnątrz późnorenesansowy ołtarz główny z 1634 r. z obrazem „Adoracji Trójcy Świętej i Matki Boskiej przez świętych”. Dzwonnica murowana z 1927 r.
ŚWIECIECHÓW
Do wsi należą dwie miejscowości Swieciechów Poduchowny i Swieciechów Duży. Tereny wsi zamieszkane były już ok. 1750 r. p.n.e. Na terenie Kolonii Kopiec zachowały się ślady kopalni krzemienia z epoki neolitu. Wieś nadana przez Leszka Białego w 1221 r. klasztorowi w Sulejowie, stanowiła niegdyś nadrzeczne targowisko związane z przeprawą przez Wisłę. Kościół paraf, św.św. Małgorzaty i Mikołaja Biskupa z 1764 r. fundacji biskupa Kajetana Sołtyka, murowany z kamienia, późno-barokowy, jednonawowy. Wyposażenie rokokowe z 2 poł. XVIII w. Z tego okresu pochodzi portret biskupa Kajetana Sołtyka. Marmurowe epitafium klasycystyczne Ignacego Karwosieckiego. Murowana dzwonnica z końca XVIII w.