Trasa Husynne – Moroczyn

HUSYNNE

Wieś wymieniana w dokumentach w 1400 r. Z 1472 r. pochodzi pierwsza wzmianka o istnieniu we wsi cerkwi prawosławnej, która została zmieniona w 1596 r. na greckokatolicką, a po 1875 r. ponownie na prawosławną. Świątynia rozebrana została w 1938 r.

24 września 1939 r. w rejonie wsi doszło do starcia wojsk polskich i radzieckich. Oddziały polskie liczyły ok. 1500 żołnierzy należących do Batalionu Chemicznego, zapasowego szwadronu 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich i oddziału policji konnej z Warszawy. Polacy w pierwszej fazie bitwy przypuścili atak kawaleryjski na piechotę radziecką, która załamała się w wyniku tego ataku. Gdy dowództwo radzieckie skierowało na pole bitwy jednostki pancerne, Polacy poddali się.

Na nieczynnym cmentarzu prawosławnym, d. greckokatolickim, pochowanych jest 25 żołnierzy polskich zamordowanych bagnetami 24 września 1939 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej. Żołnierze ci zostali wzięci do niewoli w potyczce pod Rogalinem (5 km na wsch. od Husynnego).

TEPTIUKÓW

Wieś wzmiankowana w 1472 r. Od XVIII w. do II wojny światowej należała do Chrzanowskich. Zachowały się ruiny dworu z 1. 1830-40, przebudowanego w 1. 1900-05 wg proj. Stanisława Czachórskiego. Wokoło zdewastowany park.

2 km na pn. wieś Moroczyn. Wzmiankowana w 1472 r. W XIX w. i na pocz. XX w. należała do Chrzanowskich. Edward Chrzanowski założył tu cenną, liczącą 5000 woluminów bibliotekę i kolekcję dzieł sztuki. Przekazane one zostały przez ostatniego właściciela Moroczyna Wincentego Chrzanowskiego do Ossolineum we Lwowie. Murowany dwór z pocz. XIX w. zbudowany dla Chrzanowskich zapewne z wykorzystaniem murów wcześniejszej budowli Rulikowskich, rozbudowany na pocz. XX w. wg proj. Stanisława Czachórskiego, obecnie zrujnowany. Parterowy, na rzucie wydłużonego prostokąta, przykryty dachem naczółkowym z at-tyką utworzoną z balustrady. Otoczony zdewastowanym, rozległym parkiem z końca XVIII w., przekomponowanym w XIX w. W parku staw i niewielki cmentarz prawosławny. Aleja dojazdowa do dworu z okazami dorodnych jesionów. Przy niej kapliczka Z rzeźbą św. Jan Nepomucena z XVIII w. Na nieczynnym cmentarzu prawosławnym, d. greckokatolickim, m.in. mogiła żołnierza polskiego zamordowanego przez żołnierzy Armii Czerwonej 25 września 1939 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *