Husynne. Wieś nad Bugiem, d. ośrodek dóbr ziemskich. W XVIII w. należał do Gałęzowskich, a w XIX w. do Rulikowskich. W końcu XIX w. we wsi założono dużą hutę szkła. W 1905 r. miejscowi pracownicy folwarczni przystąpili do strajku rolnego. W 1938 r. wyburzono cerkiew prawosławną.
Zachował się zaniedbany park podworski z licznymi drzewami pomnikowymi (m.in. dębami szypułkowymi o obw. pni 500 i 410 cm oraz lipą drobnolistną o obw. pnia 510 cm) oraz okazami egzotycznymi (np. tulipanowiec amerykański). Na cmentarzu kaplica grobowa Rulikowskich z XIX w. pełniąca obecnie funkcję filialnego kościoła rzymskokatolickiego.
Zalew wodny. Utworzony na rz. Udal, o pow. 103 ha i głęb. do 1,5 m.
UCHAŃKA
Wieś założona w XVI w., wzmiankowana w 1565 r. Położona malowniczo na skarpie nad starorzeczem Bugu. Stodoły usytuowane są w ciągu poza zabudową wsi.
2 km na pn. od Uchańki – Kolemczyce. W 1938 r. we wsi rozebrano cerkiew prawosławną, d. unicką. W nocy z 4 na 5 kwietnia 1944 r. w sąsiedztwie wsi przeprawiały się przez Bug radzieckie oddziały dywersyjne ze zgrupowania im. Aleksandra Newskiego. Osłaniał je oddział AK „Małego” Stanisława Witamborskiego. Podczas przeprawy doszło do walk z niemiecką strażą graniczną i współpracującymi z nią Ukraińcami z formacji SS-Galizien.