Trasa Górki – Konary

Górki. Wieś w gminie Klimontów, zw. popularnie Górkami Klimontowskimi. Murowany pałac Ledóchowskich z pocz. XIX w., przebudowany w 1896 r. wg proj. Henryka Marconiego. Murowane budynki gospodarcze z 1 poł. XIX w. Park krajobrazowy z XIX w. Od 1995 r. własność prywatna.
Na pn. od wsi przy drodze do wsi Beradz niewielki cmentarz, na którym pochowanych zostało 54 legionistów polskich poległych w 1915 r. w bitwie pod Konarami, z obeliskiem wystawionym w 1929 r., na nim tablica z napisem: „Bohaterskiej pamięci legionistów poległych w bitwie pod Konarami stoczonej w 1915 r. pod wodzą Józefa Piłsudskiego”. Cmentarz zdewastowany w 1945 r., został odbudowany i ponownie poświęcony 11 listopada 1988 r. W 1994 r. odsłonięto nową tablicę, wykonaną przez artystę rzeźbiarza Jana Ślęzaka, z nazwiskami poległych.

8 km na pn. zach. Konary. Wieś niezwykle malowniczo położona, otoczona wąwozami o wysokich skarpach. Na stromej górze pozostałości zamku murowanego z kamienia, wzniesionego w XIV lub XV w., w XVI w. należącego do rodziny Kochanowskich.

W sąsiedztwie wsi 16-22 maja 1915 r. miały miejsce walki Legionów Polskich J. Piłsudskiego z wojskiem rosyjskim. Austro-węgierskie korpusy próbowały z marszu zdobyć rosyjskie pozycje. Jednak kontrataki rosyjskie doprowadziły do rozbicia austriackich jednostek, m.in. 25 Dywizji Piechoty. Polacy walczyli pod chwiejną i źle oceniającą sytuację komendą austriacką. W ciężkich walkach ponieśli duże straty: 104 poległych, 404 rannych i 54 zaginionych. 19 marca śmiertelnie ranny został powszechnie łubiany dowódca batalionu 7 pułku kpt. Kazimierz Herwin-Piątek, ubezpieczający z kilkunastoma żołnierzami odwrót batalionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *