Trasa Gorajec – Łowcza

Gorajec. We wsi drewniana d. cerkiew greckokatolicka Narodzenia Najświętszej Marii Panny, trójdzielna, wzniesiona w 1764 r., rozbudowana w 1903 r., obecnie kościół rzymskokatolicki. Wewnątrz fragmenty polichromii z XVIII w. Obok drewniana dzwonnica z 2 poł. XVIII w.

2 km na pd. wsch. Nowe Sioło. W pobliżu wsi 20 września 1939 r. skapitulowała z powodu braku amunicji 6 Dywizja piechoty pod dow. gen. bryg. Bernarda Monda. We wsi zespół pałacowo-parkowy. Częściowo zniszczony pałac z XVII w., wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XIX w. przez ówczesnego właściciela Feliksa Rojowskiego, otoczony częściowo zachowanymi fortyfikacjami ziemnymi typu bastionowego z XVII w. oraz parkiem krajobrazowym z XVIII i XIX w. Dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w 1907 r. Wewnątrz ikonostas.

3 km na pd. wsch. od wsi Nowe Sioło znajduje się rez. przyrody „Jedlina”, utworzony w 1995 r. na pow. 66,97 ha, chroniący starodrzew jodłowy.

CHOTYLUB

Wieś nad rz. Brusienką. Dawna cerkiew greckokatolicka Opieki Najświętszej Marii Panny, drewniana, wzniesiona w 1888 r., obecnie filialny kościół rzymskokatolicki.

RUDKA

Wieś k. Nowego Brusna (pow. Lubaczów) spacyfikowana przez sotnię „Zalizniaka” (Iwana Szpontaka) 19 czerwca 1944 r. Straciło życie wtedy 62 Polaków – mieszkańców wsi, a ich domostwa zostały spalone. Przy skrzyżowaniu dróg pomnik z 1994 r. Kilkaset metrów na pd. od wsi rozstawione co kilkaset metrów betonowe schrony radzieckie z l. 1940-41, częściowo remontowane na pocz. lat sześćdziesiątych (na wypadek III wojny światowej).

NOWE BRUSNO

Wieś nad Brusienką, wzmiankowana w 1531 r. W nocy z 27 na 28 kwietnia 1945 r. sotnie z kurenia „Zalizniaka” (Iwana Szpontaka) wkroczyły do wsi i zamordowały załogę miejscowego posterunku: 12 milicjantów i gospodynię. Po II wojnie światowej i okresie walk polsko-ukraińskich wieś została wyludniona, ponownie zasiedlona przez osadników głównie z okolic Rzeszowa.

W murowanym kościele paraf. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wzniesionym w 1912 r. w ołtarzu głównym uznawany za cudowny od 1661. r. (wtedy poświęcony przez biskupa S.K. Harbickiego) obraz Matki Boskiej pochodzący z Buska k. Lwowa (Ukraina), przeniesiony do tego kościoła w 1952 r. Przed kościołem pomniki: pierwszy – upamiętniający pacyfikację wsi Rudka dokonaną przez sotnię UPA „Zalizniaka” (Iwana Szpontaka) 19 czerwca 1944 r., drugi – upamiętniający św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego, związanego z ziemią lubaczowską, oraz walczących o Polskę na różnych frontach II wojny światowej. Drewniana cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii, wzniesiona w 1676 r., trójdzielna, nakryta 3 kopułami z latarniami. Od 1947 r. była nie użytkowana. Ostatnio rozpoczęto jej gruntowny remont. Na wsch. od niej cmentarz z licznymi nagrobkami kamiennymi wykonanymi w miejscowych warsztatach kamieniarskich w XIX i na pocz. XX w. Na cmentarzu rzymskokatolickim pochowanych jest 58 mieszkańców wsi Rudka zamordowanych 19 kwietnia 1944 r. przez oddział UPA.

Obelisk upamiętniający rozgromienie Tatarów przez oddział pod dow. hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego w 1672 r.

5 km na pn. Łowcza. W sąsiedztwie wsi 21 września 1939 r. złożył broń 75 pp. z 23 Dywizji Piechoty dowodzony przez płk. Stanisława Habowskiego. Wśród wziętych do niewoli znalazł się gen. bryg. Antoni Szyling – dowódca armii „Kraków”. We wsi drewniana d. cerkiew greckokatolicka św. Paraskewii, wzniesiona w 1799 r., obecnie kościół rzymskokatolicki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *