BIAŁKA
Wieś położona na Wyniosłości Giełczewskiej (pow. Krasnystaw) w głębokiej i szerokiej doi. Żółkiewki, której zbocza poprzecinane są gęstą siecią wąwozów porośniętych lasem mieszanym. Stado Ogierów Sp. z o.o., jedna z najstarszych hodowli ogierów w Polsce, specjalizuje się m.in. w hodowli koni arabskich i angloarabskich. Obecnie jest tu ok. 260 koni, w tym 160 arabskich. Na obszarze 31 ha znajdują się zbudowane z białego kamienia budynki mieszkalne i gospodarcze z l. 1928-30 . W skład wchodzi d. dworskie założenie parkowe wraz z dworem z 2 poł. XIX w., budynkami gospodarczymi oraz z czworakami. Całość otoczona jest parkiem z wieloma okazami rzadkiej roślinności na pow. 9,5 ha.
2 km na pn. od wsi rez. przyrody „Wodny Dół”, utworzony w 1996 r. na pow. 185,85 ha, chroniący krajobraz Wyniosłości Giełczewskiej (różne formy erozyjne, drzewostan grabowo-dębowy z dużym udziałem topoli osiki i lipy); unikatowe w Polsce stanowisko cieszynianki wiosennej.
GORZKÓW-OSADA
Wieś nad rz. Żółkiewką. Siedziba urzędu gminy. We wsi w 1404 r. erygowana była parafia rzymskokatolicka. W l. 1688-1869 miasto. W 2 poł. XVII w. własność Sobieskich. Zachował się d. układ urbanistyczny z czworobocznym rynkiem, na którym stał ratusz. Kościół paraf. św. Stanisława Biskupa, murowany, wzniesiony w 1623 r. (w miejscu kościoła z 1404 r. zniszczonego przez protestantów w 1568 r.), przebudowany w 1828 r. (rozbiórka wieży) i rozbudowany w 1885 r. W ołtarzu głównym obraz św. Stanisława Biskupa z XVIII w. w otoczeniu barokowych figur św. św. Piotra i Pawła. W sąsiedztwie murowana brama-dzwonnica z 1801 r. i murowana organistówka z 2 poł. XIX w. Kościół polskokatolicki Podwyższenia Krzyża Świętego, murowany, wzniesiony w 1927 r. Kaplica św. Józefa, murowana, wystawiona w 1900 r. Murowany budynek urzędu gminy z 1922 r. Młyn wodny (ob. elektryczny), drewniany, z 1925 r. Na cmentarzu rzymskokatolickim neogotycka, murowana kaplica Skawińskich z poł. XIX w., kilkanaście nagrobków z XIX w., nagrobek rodziny Suchodolskich, na którym są wymienieni m.in.: Tomasz Suchodolski – ułan poległy 19 sierpnia 1920 r. pod Skrzeszewem w czasie wojny polsko-bolszewickiej, i Wojciech Suchodolski – żołnierz AK poległy w czasie powstania warszawskiego w 1944 r. Cmentarz żydowski położony na wzgórzu pomiędzy Gorzkowem a Chorupnikiem, założony w poł. XIX w., zajmujący pow. ok. 0,08 ha, obecnie bardzo zaniedbany. Pochowani są na nim również Żydzi z Gorzkowa, rozstrzelani przez hitlerowców w 1942 r.
13 km na pn. zach. Częstoborowice. Wieś nad Giełczwią. Kościół paraf, św.św. Piotra i Pawła Apostołów, murowany, wzniesiony w i 1670-78, przebudowany (wydłużenie nawy, dobudowa zakrystii) w /. 1785-94 i ponownie (wydłużenie prezbiterium, dobudowa skarbca i kruchty) w l. 1879-95. Późno-barokowy. Wewnątrz nagrobek rodziców znanego pisarza Kajetana Koźmiana, Andrzeja i Anny Koźmianów. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zapewne należał do Jana III Sobieskiego. Obok: brama-dzwonnica, kryte schody i ogrodzenie z 4 kapliczkami – murowane, wzniesione na przeł. XVIII i XIX w. Wokół kościoła sędziwe lipy drobnolistne. Zespół budynków folwarcznych, murowanych, wzniesionych w latach dwudziestych XX w. Na cmentarzu rzymskokatolickim murowana kaplica grobowa Drójeckich z końca XIX w. i mogiła oraz pomnik powstańców 1863 r.