Wewnątrz świątyni na uwagę zasługuje kaplica Mariacka z gotyckim wystrojem rzeźbiarskim sklepienia i rzeźbionym w piaskowcu późnorenesansowym ołtarzem Pasji z 1588. W 1588 Jan i Albrecht Maltitzowie przekształcili ją na kaplicę grobową rodu. W nawie głównej gotyckie rzeźby św. Wawrzyńca i Madonny z 1496 pochodzące z tryptyków ołtarzowych. Neogotycki ołtarz główny z 1858, dzieło czeskiego rzeźbiarza Seweryna Kutzera, do którego nawiązują dwa ołtarze na zach. filarach z obrazami „Koronacji Marii” i „Św. Anny z Marią” z 1890. Autorem obrazów w bocznych ołtarzach, m.in. „Zwiastowanie” w ołtarzu pn. jest Hieronim Richter. Ambonę z postaciami czterech ewangelistów wykonano w warsztacie wrocławskiego rzeźbiarza Buhla. Z tego okresu ławy i obudowa organów muzycznych.
W 1701 od pn. dobudowano barokową kaplicę św. Rocha, odbudowaną w 1897. Dzisiaj znajdują się tu przykłady barokowej snycerki i malarstwa sztalugowego. Z pocz. XVIII w. pochodzi ołtarz bogato rzeźbiony w drewnie z rzeźbami św. Anny i św. Marii Magdaleny. W kaplicy epitafium w formie obrazu Franciszka Primmera z 1699 oraz organy zbudowane przez P.A. Zeitziusa na emporze (1704). Na ścianach dzieła z przełomu XVII i XVIII w.: „Czternastu wspomożycieli” i „Wniebowzięcie Matki Boskiej”.
W bloku śródrynkowym ratusz miejski z 1550, gdy biskupem nysko-otmuchowskim był Baltazar Promnitz, m.in. właściciel wolnego pszczyńskiego państwa stanowego. Informuje o tym tablica fundacyjna na ścianie wieży. 45-metrowa wieża zachowała swój pierwotny renesansowy wygląd. Stanowi ona punkt widokowy na miasto i pasmo Gór Złotych. Budynek ratusza był kilkakrotnie przebudowany w 1788 i w l. 1821-22 oraz restaurowany w l. 1911-12 (z tego czasu pochodzi wystrój sali posiedzeń na I piętrze). W budynku ratusza Urząd Miasta i Gminy Paczków.
W rynku kilka ciekawych mieszczańskich kamieniczek z XVI—XIX w. Z wcześniejszego okresu zachowała się jedynie gotycka kamienica (nr 33), przebudowana w XIX w., z gwiaździstymi sklepieniami czteroprzęsłowego przyziemia (kawiarnia „Carcassonne”). Pod nr. 22-23 renesansowe domy z piękną attyką. Najładniejsza renesansowa kamieniczka znajduje się pod nr. 35, z bogatym szczytem zdobionym esownicami i sterczynami (siedziba ogniska plastycznego).
Z okresu renesansu pochodzą również kamienice pod nr. 25 i 3 (późnorenesansowe). Z czasów baroku zachowały się kamienice pod nr. 1,17, 28-29, 36, 48, 49.
Poza rynkiem zespół barokowych (nr. 3-15, 12-18) i klasycystycznych kamienic (nr. 13, 18, 43, 50) przy ul. Narutowicza. Najwięcej zachowało się w Paczkowie domów z 2. poł. XIX w. (ul. Kościelna, Narutowicza, Armii Krajowej, Kołłątaja 9, Rynek 11). Projektantem domów był w tym czasie arch. K. Erbs.
W Paczkowie i okolicy liczne tereny rekreacyjne. Tuż za miastem, w kierunku Nysy, ośrodek wypoczynkowy z basenem kąpielowym, zalewem kajakowym, boisko sportowe.
■ 5 km na wsch. zbiornik Otmuchowski.
■ 8 km na wsch. Scibórz, 2 km dalej na pn. Sarnowice z piękną plażą.
■ 10 km na zach. Złoty Stok u podnóża pasma górskiego. W zimie dobre warunki narciarskie (wyciąg zaczepowy).
STARY PACZKÓW
Dawna osada z XII w. dająca pocz. współczesnemu miastu Paczków. W kościele z XIX w., zbudowanym na murach gotyckiej świątyni, piękny tryptyk z 1494.