Ciekawostki o Bielsku Białej

Ciekawostki o Bielsku Białej

Kreskówki takie jak: „Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Podróże profesora Baltazara Gąbki” powstały w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, które funkcjonowało już od 1948r. Pierwszy odcinek „Bolka i Lolka” pt. „Kusza” powstał w 1962r., a autorami byli Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek oraz Alfred Ledwig.

Pierwszy fiat 126p powstał w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych (od 1992r. Fiat Auto Poland) 6 czerwca 1973r., zbudowano go całkowicie z włoskich części. Podczas święta Trybuny Robotniczej na Stadionie Śląskim wylosowano pięć „maluchów” – były to pierwsze auta, które trafiły do prywatnych właścicieli.

W funkcjonujące dawniej w Bielsku Polskie Zakłady Lotnicze były jedynym w kraju producentem szybowców. Najbardziej znane modele to: „Jaskółka”, „Bocian”, „Cobra”, „Kobuz”, „Jantar”. Wiele z nich stało się podstawowym sprzętem szkoleniowym, sprawdzały się także jako szybowce wyczynowe. Obok dawnego zakładu PZL-Bielsko mieści się obecnie Aeroklub, w barwach którego startował wielokrotny mistrz świata w sportach szybowcowych Franciszek Kępka.

W mieście znajdziemy aż cztery rynki: Rynek, plac Wojska Polskiego, plac Wolności oraz plac Bolesława Chrobrego. Z wieży bielskiego ratusza codziennie co trzy godziny usłyszymy hejnał Bielska-Białej. Tramwaje elektryczne pojawiły się w Bielsku wcześniej niż w innych większych polskich miastach jak Warszawa czy Kraków.

W czasach gdy miasto znajdowało się w granicach Cesarstwa Austriacko – Węgierskiego, było drugim – po Wiedniu – najlepiej prosperującym ośrodkiem przemysłowym. W owych czasach najprężniej rozwijał się przemysł włókienniczy. W 1873 r. istniało w Bielsku, Białej i okolicy ogółem 31 fabryk sukna, 3 przędzalnie, 9 foluszy, 11 farbiarni i 9 zakładów apretury.

Bielsko – Biała to jedyne miasto w Polsce, w którym znajduje się pomnik Marcina Lutra. Matka Jana Pawła II, Emila Kaczorowska, pochodzi z Białej, natomiast ojciec, Karol Wojtyła z Lipnika. Brat Karola Wojtyły, Edmund Wojtyła, spędził w Bielsku ostatnie lata swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *