Atrakcje turystyczne w Białymstoku

Atrakcje turystyczne w Białymstoku

Białystok to perła architektury Podlasia. Można tu znaleźć wiele budynków renesansowych, gotyckich, klasycystycznych oraz eklektycznych. Są nimi przeważnie kościoły, pałace, fabryki oraz stare kamienice. Większość z nich została odrestaurowana i oddana do użytku współczesnym mieszkańcom. Niektóre pozostałości po fabrykach są pustostanem, z którego powoli zaczynają korzystać wszelkiego rodzaju artyści. Przykładowo stara Węglówka stała się obecnie centrum kultury współczesnej, gdzie organizowane są pokazy, koncerty czy sztuki teatralne.

Na pewno na uwagę turystów zasługuje Pałac Branickich. Jest on dostępny do zwiedzania do turystów również wewnątrz. Można zobaczyć przepięknie malowaną Aulę Magna, czyli największą z sal, która służyła do odprawiania uroczystości na białostockim dworze. Obecnie pałac tętni życiem, gdyż został oddany pod użytek Uniwersytetu Medycznego, dlatego też drzwi są wciąż otwarte. Tuż za pałacem znajduje się przepiękny ogród. Jest on połączeniem stylu francuskiego oraz angielskiego.

Ponadto jeden z największych kościołów Białegostoku nie może zostać pominięty. Archikatedra usytuowana jest tuż obok Starego Kościoła Farnego. Jest to świątynia neogotycka wzniesiona między 1900 a 1905 rokiem. Budowla zachwyca swoimi rozmiarami oraz ciekawą historią. W rzeczywistości bowiem katedra ta jest tylko przybudówką Starej Farny. Ominięto w ten sposób obowiązujący wówczas carski zakaz budowy nowej świątyni katolickiej. Archikatedra dziesięciokrotnie przerasta swoją wielkością stary kościół. Czerwona cegła i dwie strzeliste wieże są elementami najbardziej charakterystycznymi dla tej budowli.

Pałac Rüdigerów jest to neoklasycystyczna budowla powstała w połowie XIX wieku. Znajduje się w dzielnicy Dojlidy i obecnie jest siedzibą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Wokół pałacu rozpościera się piękny i warty zobaczenia ogród.

Ponadto ciekawym budynkiem jest Ratusz. Jest to budowla późnobarokowa, zbudowana w latach 1745-1761. Posiada on wieżę zegarową z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Ratusz jest obecnie siedzibą główną Muzeum Podlaskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *