BŁOTNICA STRZELECKA
Wieś na szlaku bursztynowym. We wsi sklepiona kapliczka wieżowa z poł. XIX w. z rzeźbą ludową św. Jana Nepomucena. Odgałęzienie dróg: w prawo do Centawy (3 km) i Jemielnicy (8 km), w lewo do Kotulina (3 km).
■ 3 km na pn. wieś Centawa. Kościół z XV i XVI w. restaurowany w l. 1886-87. We wnętrzu piękna polichromia kasetonowego stropu z 1586 z rzeźbionymi rozetami. Ufundowany przez Magdalenę Centawską.
■ 8 km na pn.-zach. Jemielnica. Wieś należała pierwotnie do książąt opolskich. Po 1280 książę opolski Bolesław I sprowadził tu z Rud Wielkich zakon cystersów. Z tego też okresu pochodzi gotycki kościół (XIII/XIV w.). Okazała trzynawowa bazylika posiada żebrowane sklepienie krzyżowe oraz wieżę wbudowaną w nawę z barokowym hełmem. Kościół rozbudowany w XVIII w. przez arch. Fryderyka Gansa z Karmowa. We wnętrzu 16 barokowych ołtarzy i 27 barokowych obrazów, w tym pięć obrazów przypisywanych Michałowi Willmannowi. W ołtarzu głównym obraz Wniebowzięcie NMP namalowany przez siostrzeńca Willnuinna – Jerzego Wilhelma Neunhertza. W podziemiach barokowej kaplicy św. Józefa krypta grobowa. Wnętrze kaplicy pokryte polichromią, wykonaną w 1756 przez malarza Wolfa. Obok kościoła klasztor z XVII-XVIII w. o czterech bokach z dziedzińcem pośrodku.
W klasztorze barokowe obrazy fundatorów klasztoru, księcia opolskiego Bolesława I i ks. Wojciecha Strzeleckiego. Zespół klasztorny otoczony murem kamiennym z XVIII w. z dwoma bramami i kapliczką słupową. We wsi kościółek cmentarny z XIV w. z fragmentami polichromii gotyckiej z XV w. i drewnianą dzwonnicą. Kościół otacza mur z XIX w.
Z Jemielnicą związana jest postać Pawła Marka, bohatera – przywódcy buntu chłopskiego z 1794, który skazany został na sześciokrotne przepędzenie przez rózgi na rynku w Opolu.
Przez wieś przebiega niebieski Szlak Powstańców Śląskich i Szlak Cystersów.
WIERMATOWICE
We wsi fragmenty architektury murowanej i drewnianej z poł. XIX w. W lesie – 350-letni dąb.