Bielsko-Biała, tu warto przyjechać!

Bielsko-Biała, tu warto przyjechać!

Bielsko-Biała to jedyne miasto w Polsce z tak dużą względną różnicą wysokości terenu, bo wynoszącą aż 849 m. W granicach administracyjnych miasta najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1117 m n.p.m. – jest nim szczyt góry Klimczok, najniższy zaś – stawy Komorowickie, 268 m n.p.m. Stąd też spotkamy się tu z różnorodnym ukształtowaniem terenu – od licznych wzgórz przedzielonych głębokimi dolinami rzek i potoków po dziewicze szczyty Beskidu Śląskiego i Małego, będących północną częścią łańcucha górskiego Karpat. Miasto zaopatrzone jest w dobrze zorganizowaną, gęstą sieć szlaków turystycznych.

Jeszcze w latach ’80 ubiegłego stulecia Bielsko-Biała kojarzyła się z miastem przemysłowym i do tej pory stanowi centralny ośrodek Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Jednakże w ostatnich latach zaczęło intensywnie przekształcać się w miasto turystyczno-handlowe i ważny ośrodek oświatowo – kulturalny w regionie zwanym potocznie Podbeskidziem. Począwszy od końca lat ’90 władze miasta zaczęły eksponować atrakcje turystyczne – powstaje wiele nowych tras rowerowych, ulepszane są malownicze szlaki górskie, remontowane zabytki. Znacznie rozbudowała się baza gastronomiczna oraz noclegowa – powstają tu hotele o światowej klasie, co z roku na rok przyciąga do miasta coraz więcej turystów.

Miłośnikom górskiego krajobrazu miasto oferuje aż 16 górskich szlaków o łącznej długości 81 km, o różnym stopniu trudności – od zielonego po czarny. Prowadzą one na wszystkie wzniesienia w mieście i okolicach. W granicach Bielska znajduje się 17 szczytów górskich. Przy zwiedzaniu i przemierzaniu szlaków górskich, warto rozejrzeć się wcześniej za dobrymi noclegami w górach. Najłatwiejszym i zapewne najciekawszym, bo umożliwiającym podziwianie widoków z lotu ptaka, sposobem dostania się w góry jest podróż jedną z najnowocześniejszych kolejek linowych w Polsce. Znajduje się ona na Szyndzielni i funkcjonuje od 1953r. Na przełomie lat 93-94 została gruntownie zmodernizowana, dzięki czemu pokonamy różnicę wzniesień wynoszącą około 450m w niespełna 6 minut, odpoczywając w 6-osobowej gondoli.

Organizując wyprawę w góry nie musimy przejmować się jedzeniem – w ramach odpoczynku możemy skosztować górskich specjałów w schroniskach – na Klimczoku czy w Dębowcu. W większości z nich w ofercie dostępny jest także nocleg. Ponad jedna trzecia terenów Bielska-Białej to tereny chronione – pod tym względem miasto zajmuje trzecie miasto w kraju zaraz po Koszalinie i Kielcach. Dlatego też, gdy zmęczymy się zdobywaniem górskich szczytów warto wybrać się na spacer do jednego z licznych znajdujących się tu zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

Najpopularniejszym z nich jest Dolina rzeki Wapienicy, w której jako w pierwszej w Polsce, wprowadzono w życie ideę parku ekologicznego. W latach 1928 – 1932 na Wapienicy wybudowano zaporę wodną im. Ignacego Mościckiego, w wyniku czego powstało sztuczne jezioro – Wielka Łąka.

Inne tereny zielone na terenie Bielska-Białej, w których możemy przechadzać się wśród obfitej szaty roślinnej to m.in. Cygański Las, Straconka, czy jedna z najchętniej odwiedzanych górek spacerowych – Dębowiec.

Zimą w Bielsku miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z nartostrady prowadzącej z Klimczoka przez Szyndzielnię na Dębowiec i do dolnej stacji kolei gondolowej. Na narciarzy czekają dwa wyciągi talerzykowe i kolej linowa. Doskonałe warunki klimatyczne sprawiają, że śnieg na Klimczoku utrzymuje się nawet do kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *