Bielsko-Biała, tu warto przyjechać!
Bielsko-Biała to jedyne miasto w Polsce z tak dużą względną różnicą wysokości terenu, bo wynoszącą aż 849 m. W granicach administracyjnych miasta najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1117 m n.p.m. – jest nim szczyt góry Klimczok, najniższy zaś – stawy Komorowickie, 268 m n.p.m. Stąd też spotkamy się tu z różnorodnym ukształtowaniem terenu – od licznych wzgórz przedzielonych głębokimi dolinami rzek i potoków po dziewicze szczyty Beskidu Śląskiego i Małego, będących północną częścią łańcucha górskiego Karpat. Miasto zaopatrzone jest w dobrze zorganizowaną, gęstą sieć szlaków turystycznych.
Jeszcze w latach ’80 ubiegłego stulecia Bielsko-Biała kojarzyła się z miastem przemysłowym i do tej pory stanowi centralny ośrodek Bielskiego Okręgu Przemysłowego. Jednakże w ostatnich latach zaczęło intensywnie przekształcać się w miasto turystyczno-handlowe i ważny ośrodek oświatowo – kulturalny w regionie zwanym potocznie Podbeskidziem. Począwszy od końca lat ’90 władze miasta zaczęły eksponować atrakcje turystyczne – powstaje wiele nowych tras rowerowych, ulepszane są malownicze szlaki górskie, remontowane zabytki. Znacznie rozbudowała się baza gastronomiczna oraz noclegowa – powstają tu hotele o światowej klasie, co z roku na rok przyciąga do miasta coraz więcej turystów.
Miłośnikom górskiego krajobrazu miasto oferuje aż 16 górskich szlaków o łącznej długości 81 km, o różnym stopniu trudności – od zielonego po czarny. Prowadzą one na wszystkie wzniesienia w mieście i okolicach. W granicach Bielska znajduje się 17 szczytów górskich. Przy zwiedzaniu i przemierzaniu szlaków górskich, warto rozejrzeć się wcześniej za dobrymi noclegami w górach. Najłatwiejszym i zapewne najciekawszym, bo umożliwiającym podziwianie widoków z lotu ptaka, sposobem dostania się w góry jest podróż jedną z najnowocześniejszych kolejek linowych w Polsce. Znajduje się ona na Szyndzielni i funkcjonuje od 1953r. Na przełomie lat 93-94 została gruntownie zmodernizowana, dzięki czemu pokonamy różnicę wzniesień wynoszącą około 450m w niespełna 6 minut, odpoczywając w 6-osobowej gondoli.
Organizując wyprawę w góry nie musimy przejmować się jedzeniem – w ramach odpoczynku możemy skosztować górskich specjałów w schroniskach – na Klimczoku czy w Dębowcu. W większości z nich w ofercie dostępny jest także nocleg. Ponad jedna trzecia terenów Bielska-Białej to tereny chronione – pod tym względem miasto zajmuje trzecie miasto w kraju zaraz po Koszalinie i Kielcach. Dlatego też, gdy zmęczymy się zdobywaniem górskich szczytów warto wybrać się na spacer do jednego z licznych znajdujących się tu zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.
Najpopularniejszym z nich jest Dolina rzeki Wapienicy, w której jako w pierwszej w Polsce, wprowadzono w życie ideę parku ekologicznego. W latach 1928 – 1932 na Wapienicy wybudowano zaporę wodną im. Ignacego Mościckiego, w wyniku czego powstało sztuczne jezioro – Wielka Łąka.
Inne tereny zielone na terenie Bielska-Białej, w których możemy przechadzać się wśród obfitej szaty roślinnej to m.in. Cygański Las, Straconka, czy jedna z najchętniej odwiedzanych górek spacerowych – Dębowiec.
Zimą w Bielsku miłośnicy białego szaleństwa mogą korzystać z nartostrady prowadzącej z Klimczoka przez Szyndzielnię na Dębowiec i do dolnej stacji kolei gondolowej. Na narciarzy czekają dwa wyciągi talerzykowe i kolej linowa. Doskonałe warunki klimatyczne sprawiają, że śnieg na Klimczoku utrzymuje się nawet do kwietnia.