Sport w Koszalinie

Sport w Koszalinie

Koszalin, jak każde Polskie miasto, ma swoje kluby sportowe. Mają ich właściwie trzy AZS Koszalin, Bałtyk Koszalin, Gwardia Koszalin, a także jest organizowany co roczny Memoriał Józefa Kochana.

AZS Koszalin

Ten klub koszykarski powstał w 1968 roku. Chodziło o wypełnienie miejsca, ponieważ między Gdańskiem, a Szczecinem nie było żadnego klubu sportowego. Klub ten miał rozpowszechniać sport wśród studentów, a następnie nawiązano współprace ze szkołami średnimi, a także podstawowymi na terenie Koszalina. Zespół początkowo był tworzony z dwóch drużyn kobiecej i męskiej, a następnie zawężono prowadzenie sekcji jedynie do sekcji męskiej. Osiągnięcia tego zespołu to zdobycie Pucharu Polski 21 lutego 2010 roku po walce w hali torwar z drużyną PGE Turów Zgorzelec.

Bałtyk Koszalin

Jest to wielosekcyjny klub, między innymi w jego skład wchodzi drużyna piłki nożnej, lekkoatletyczna, tenisowa. Aktualnie klub posiada łącznie około 300 zawodników, a jego wychowankami są między innymi: Sebastian Mila, który obecnie gra w Śląsku Wrocław, Łukasz Bednarek, reprezentant Polski w kategorii wiekowej U14 i U18 (obecnie jest sędzią piłkarskim), Mateusz Kaźmierczak w latach świetności zawodnik Wisły Kraków, Dominik Husejko, zawodnik Wisły Kraków, a obecnie gra w III ligowym Bałtyku Koszalin, Marcin Bednarek, trener KKPN Bałtyk, Daniel Chyła, zawodnik Górnika Polkowice, Radosław Mikołajczyk, gracz Legi Warszawa oraz Wojciech Pawłowski zawodnik Lechii Gdańsk.

Gwardia Koszalin
Koszaliński klub piłkarski

Memoriał Józefa Kochana
Jest organizowany co roku od 1990r. Jest to międzynarodowy turniej szachowy, który jest poświęcony pamięci Jóżefa Kochana. Sponsorem imprezy w latach 1996-1999 była firma „MK Cafe” dzięki czemu memoriał zdobył sławę i uznanie. Co ciekawe, aż dwukrotnie gościem festiwalu był Anatolij Karpow, który jest wielokrotnym mistrzem świata gry w szachy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *