Osuchy

OSUCHY

Wieś założona w XVIII w. Przed 1800 r. włączona w skład ordynacji zamojskiej. Mieściło się tu należące do ordynacji leśnictwo. W okolicach wsi 24-25 czerwca 1944 r. hitlerowcy w ramach akcji „Sturmwind II” okrążyli oddziały partyzanckie AK ze zgrupowania mjr. Edwarda Markiewicza „Kaliny” i oddziały BCh. W trakcie nocnego wychodzenia z okrążenia zginęło od 400 do 800 partyzantów. Tylko nielicznym grupom partyzantów udało się przebić przez pozycje niemieckie. W trakcie walk hitlerowcy spalili doszczętnie wieś oraz zabili wiele osób cywilnych ukrywających się w czasie walk w pobliskich lasach. Część poległych pochowana jest na miejscowym cmentarzu partyzanckim. Łącznie w czasie wymierzonej przeciw partyzantom akcji „Sturmwind II” hitlerowcy spacyfikowali 8 wsi, wymordowali ok. 500 ich mieszkańców i skierowali do obozów w Biłgoraju i Tarnogrodzie ok. 12 tys. osób z terenu Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. 4 lipca 1944 r. w lesie Rapy k. Biłgoraja Niemcy dokonali egzekucji na 64 żołnierzach AK i BCh pojmanych w czasie walk czerwcowych.

Cmentarz partyzancki, na którym w 18 zbiorowych mogiłach pochowanych zostało ok. 300 żołnierzy AK i BCh poległych w bitwie pod Osuchami stoczonej 24-25 czerwca 1944 r. w ramach niemieckiej akcji „Sturmwind II”. Na krańcu środkowej alei pomnik wystawiony w 1957 r., uzupełniony w latach dziewięćdziesiątych w postaci słupa zwieńczonego krzyżem z 2 orłami w koronie. Obok cmentarza Dom Pamięci – Muzeum Walki AK i BCh (obok cmentarza) urządzone w 1993 r. Zgromadzone są tu militaria, zdjęcia, archiwalia, mapy i pamiątki osobiste partyzantów. W Osuchach co roku odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne ku czci poległych.

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej.

Pomnik-obelisk. Upamiętniający śmierć poety-powstańca Mieczysława Romanowskiego – poety (twórcy poematu „Dziewczę z Sącza” oraz tragedii „Popiel i Piast”), autora szkiców powieściowych, uczestnika powstania styczniowego (w oddziale M Borelowskiego-Lelewela pełnił funkcję oficera sądowego i adiutanta). Dzieło Adama Grochowicza. Na nim fragment wiersza poety:

„ Cześć tym co pierwsi na wroga biegli Cześć tym co w boju mężnie polegli… ”

Po zach. stronie drogi, w głębi lasu, przy znakowanym na zielono szlaku turystycznym drewniany krzyż w miejscu bitwy. W bitwie z Rosjanami stoczonej przez oddział dowodzony przez Marcina Borelowskiego-Lelewela 24 kwietnia 1863 r. zginęło 28 powstańców, wśród nich poza Romanowskim zginął komisarz Komitetu Centralnego na woj. lubelskie – Gustaw Wasilewski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *