ŁASZCZÓW
Wieś nad Huczwą, siedziba urzędu gminy. Nowoczesna zamrażalnia owoców i warzyw. Założona w XV w. przez przybyły z Mazowsza ród Łaszczów herbu Prawdzie. W 1549 r. nadane zostały prawa miejskie i erygowana parafia rzymskokatolicka. Miasto otoczono wałami ziemnymi z 2 murowanymi bramami oraz wzniesiono murowany zamek. W XVI w. stanowił ośrodek ruchu reformacyjnego, istniał tu zbór kalwiński, a w l. 1561-1630 działała drukarnia. Na pocz. XVIII w. Józef Antoni Łaszcz – biskup sufragan chełmski – sprowadził do Łaszczowa jezuitów, ufundował kościół i klasztor. Od 1748 r miasto przeszło na własność rodziny Potockich (m.in. Stanisława Szczęsnego – targowiczanina). Od poł. XIX w. Łaszczów stanowił własność Szeptyckich. Utrata praw miejskich nastąpiła w l. 1869-70. Na pocz. XX w. ówczesny właściciel dóbr Aleksander Szeptycki przebudował d. klasztor Jezuitów na pałac. W czasie I wojny światowej pałac spłonął. 21 czerwca 1944 r. wieś została spalona przez oddział UPA.
Kościół paraf, pojezuicki, św.św. Piotra i Pawła, wzniesiony w l. 1749-51, rozbudowany na przeł. XIX i XX w. Murowany, o cechach baroku. Obok dzwonnica z 1937 r. Ruiny zachowanej częściowo synagogi z wystrojem zewnętrznym i attyką. Obok dom rabinów (obecnie kino). Obie budowle powstały po 1770 r. z wykorzystaniem budynków d. zamku Łaszczów z poł. XVI w. Ruiny murowanego pałacu i kuchni pałacowej. Pałac został zbudowany przed 1828 r. z wykorzystaniem nie ukończonego klasztoru Jezuitów. W l. 1902-03 przebudowany został na rezydencję dla Aleksandra Szeptyckiego wg proj. Teodora Talowskiego. Zniszczony w czasie I i II wojen światowych. W ich otoczeniu park krajobrazowy o pow. 9 ha, założony z wykorzystaniem drzewostanu d. parku klasztornego. W parku rośnie okazały buk o obw. pnia 470 cm, 2 lipy szerokolistne o obw. pni 410 i 425 cm, lipa drobnolistna o obw. pnia 490 cm i sosna czarna o obw. pnia 210 cm. Na cmentarzu rzymskokatolickim, d. także prawosławnym i greckokatolickim, zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej i groby 300 żołnierzy WP poległych 21-24 września 1939 r. Zaniedbany cmentarz żydowski (przy ul. Szopena, częściowo zmniejszony w związku z budową lecznicy zwierząt). W jego zach. części znajduje się pomnik i 3 mogiły symboliczne.
GRODYSŁAWICE
7 km na pd. rez. przyrody „Las Lipowy w Uroczysku Bukowiec”, utworzony w 1967 r. na pow. 12,41 ha, chroniący naturalny drzewostan lipy drobnolistnej.