Historia Rybnika

Historia Rybnika

Rybnik jest miastem na prawach powiatu leżącym w województwie śląskim. Rybnik jest największym ośrodkiem centralnym Rybnickiego Okręgu Węglowego, składa się z 27 dzielnic i liczy 141,4 tys. mieszkańców. Według powierzchni Rybnik jest na liście największych miast w Polsce na miejscu 14., natomiast wedle kryterium liczebności zajmuje 25. miejsce wśród miast polskich.

Rybnik nie należy do miast popularnych wśród turystów, nie znajdziemy tu popularnych zabytków i miejsc rozpoznawalnych przez każdego mieszkańca Polski. Jednak każdy, kto przyjedzie do Rybnika, powinien zobaczyć kilka miejsc, będących z pewnością atrakcjami turystycznymi Rybnika. Obowiązkowo musimy udać się na rynek otoczonymi kamienicami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku. Osoby lubiące zwiedzać i poznawać historię odwiedzanych miejsc powinny udać się do muzeum miejskiego, mieszczącego się w budynku dawnego ratusza z charakterystyczną, ładną wieżą zegarową z 1822 roku. Do zabytków Rybnika należy też dawny zamek piastowski, w którym obecnie rezyduje sąd rejonowy. W Rybniku możemy także pójść do Multikina lub do galerii handlowej Plaza – tam znajdziemy butiki najpopularniejszych marek, tam możemy zrobić zakupy i zjeść pizzę.

Dużą atrakcją Rybnika jest Zalew Rybnicki, nazywany też Jeziorem Rybnickim. Jezioro to należy do jednych z najcieplejszych w Polsce, nawet w zimie temperatura wody nie spada tu poniżej 15 stopni Celsjusza. Zalew Rybnicki przyciąga przede wszystkim wędkarzy, którzy znajdą tu różnorodne gatunki ryb o naprawdę dużych rozmiarach. Na Zalewie Rybnickim można także popływać żaglówką, a w lecie organizowane są tutaj regaty żeglarskie przez rybnicki Klub Żeglarski. W okresie letnim w Rybniku organizowane są także różnorodne imprezy i koncerty. Podczas Dni Rybnika możemy posłuchać lokalnych zespołów, pooglądać prace graficzne regionalnych artystów lub spróbować tradycyjnych śląskich wyrobów kulinarnych na Jarmarku Śląskim.

Przyjeżdżając do Rybnika, możemy spędzić noc na polu campingowym, w hotelu lub kwaterze dla gości. Przy Zalewie Rybnickim znajduje się pole namiotowe i campingowe, a w samym Rybniku i okolicy znajdziemy szeroką ofertę noclegową. Do Rybnika dojechać możemy autobusem PKS lub pociągiem. Jeśli chcielibyśmy spędzić Sylwestra w Rybniku, hotele i restauracje rybnickie organizują bale sylwestrowe.

Rybnik jest typowym miastem śląskim, z dwoma kopalniami węgla kamiennego, w których znajdują pracę rybniczanie. Coraz więcej mieszkańców Rybnika znajduje zatrudnienie w handlu lub zakłada własną działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *