Wędkarstwo nad Zalewem Rybnickim

Wędkarstwo nad Zalewem Rybnickim

Miasto Rybnik zawdzięcza swoją nazwę stawom rybnym, które dawniej znajdowały się na obszarze dzisiejszego miasta. Współcześnie wędkarze z Rybnika i okolic mają do dyspozycji Zalew Rybnicki. Zalew ten powstał dopiero w 1972 w wyniku spiętrzenia wód dwóch rzek -Rudy i Nacyny i ma powierzchnię niecałych 500 hektarów. Pierwotnie funkcją tego zalewu było chłodzenie turbin ogromnej elektrowni węglowej, usytuowanej niedaleko zalewu. Od początku Zalew Rybnicki był obficie zarybiany i dziś cieszy się dużą popularnością wśród miłośników wędkarstwa. Zalew Rybnicki jest nawet określany jako jeden z najciekawszych w całym kraju, a z pewnością należy do tych najbardziej zarybionych zbiorników w kraju.

Specyfiką Zalewu Rybnickiego, nazywanego także Rybnickim Morzem, jest zawsze ciepła woda, to znaczy – nawet w okresie zimowym temperatura w tym zalewie nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza, co jest z pewnością rzadkością w polskich warunkach. W efekcie w Zalewie Rybnickim wędkarze znajdują dużą ilość ryb i są to zazwyczaj ryby o dużej masie. Jednocześnie miłośnicy wędkowania trafią tu na ogromną różnorodność gatunkową ryb: karpie, karasie, leszcze, płocie, liny, wzdręgi, sumy europejskie, sandacze, duże okazy karpi, amurów, tołpyg i inne. Szczególną właściwością tego zalewu są duże rozmiary i duża waga łowionych ryb, na które polują zapaleni wędkarze. Zdarzyło się złowić w wodach Zalewu Rybnickiego tołpygę o masie przekraczającej 50 kg i amura o masie 34 kg! Nie dziwi już chyba zatem nikogo, że Zalew Rybnicki należy do jednych z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych przez miłośników wędkowania.

Nad Zalewem Rybnickim obowiązuje wędkarzy regulamin, z którym warto zapoznać się przed przybyciem nad zalew. Otrzymanie zezwolenia na wędkowanie nad Zalewem Rybnickim jest odpłatne. Takie zezwolenia wydawane są na różny okres czasu – roczne, okresowe (1- dniowe, 3-dniowe, 14-dniowe). Członkowie PZW (czyli Polskiego Związku Wędkarzy) płacą niższe ceny – roczna opłata wynosi średnio 130 – 160 zł, 14-dniowe zezwolenie kosztuje około 50 zł. Niezrzeszeni w PZW płacą więcej – za roczne zezwolenie średnio 220 zł – 250 zł, za 14-dniowe – około 70 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *