Trasa Zdzieszowice Opole
ZDZIESZOWICE
Miasto (13 700 mieszk., 185 m n.p.m.) na prawym brzegu Odry. Ośrodek przemysłu koksowniczo-chemicznego. Pierwotnie osada targowa na przeprawie i przystani towarowej na Odrze (Solownia). Uruchomienie kolei Opole – Kędzierzyn w 1845 umożliwiło rozwój drobnych zakładów przemysłowych: cegielni, gorzelni, cukrowni. W 1931 powstała tutaj koksownia i wytwórnia produktów węglopochodnych oraz osiedle robotnicze. W 1956 prawa osiedla, a w 1962 status miasta. W Zdzieszowicach rozwidlenie dróg – dogodny punkt wypadowy dla wycieczek pieszych: na prawo do Leśnicy (4 km).
KRAPKOWICE-OTMĘT
Skrzyżowanie dróg: w prawo do Gogolina (6 km), Strzelec Opolskich (23 km), w lewo do Głogówka (12 km) i Prudnika (40 km).
■ 6 km na pn. wsch. Gogolin. Miasto (6500 mieszk., 175 m n.p.m.) na Nizinie Śląskiej u podnóża Masywu Chełmskiego. Opolskie Zakłady Przemysłu Wapienniczego. Urząd Miasta i Gminy. Pierwotnie wieś znana już w poł. XIII w. Swój rozwój zawdzięcza budowie linii kolejowej Wrocław – Kędzierzyn – Gliwice (1845) i złożom wapienia. Prawa osiedla w 1958, miejskie 1962. W III powstaniu śląskim od 7 do 14 maja trwały zacięte walki o miejscowość najdalej wysuniętą na froncie zachodnim. W maju 1924 bojówkarze niemieccy zamordowali 18 mieszkańców wsi za pomoc udzieloną powstańcom. Po podziale Górnego Śląska w 1922 ok. 300 mieszkańców w obawie przed dalszym terrorem przesiedliło się na polską część Górnego Śląska. Z inicjatywy Szymona Koszyka (1891-1972), jednego z przywódców powstańczych i działacza plebiscytowego, powstał w 1967 w Gogolinie pomnik Pieśni Ludowej „Karolinki i Karlika” (autorem rzeźby jest Tadeusz Wencel).
CHORULA
Rozgałęzienie drogi.
3 km na wsch. Górażdże. We wsi jeden z największych zakładów przemysłu wapienniczego („Górażdże”) na Śląsku Opolskim. W rejonie Górażdży i Gogolina występują najbardziej wartościowe warstwy wapienia (jednolity skład chemiczny – 97% węglanu wapnia).
KĄTY OPOLSKIE
We wsi cegielnia i zabytkowa kapliczka-dzwonnica z poł. XVIII w. ufundowana przez prószkowskiego karczmarza Tadeusza Recałę (Rykałę). Na kapliczce tablica: „Roku 1737 dał webudować Matheus Recała Karczmarz proskowsky ten caplicen zeswoye własney pracy na chwalen Bogu a Matce Jgo Neyswientsy”.
W Kątach odgałęzienie drogi na zach. do Prószkowa (10 km).
PRZYWORY
We wsi drewniany wiatrak oraz figurka św. Jana Nepomucena z 1719.
W Przyworach odgałęzienie drogi na pd. wsch. do Tarnowa Opolskiego (9 km) i Nakła (11 km).
GROTOWICE
Wieś. Wiatrak drewniany i lipa drobnolistna o obw. 570 cm.
OPOLE-GROSZOWICE
Pierwotnie wieś. Od 1951 w obrębie Opola. Cementownia „Groszowice”.
OPOLE