WŁOSTOWICE (część miasta Puławy)
Kościół paraf. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny, murowany, barokowy, wzniesiony w 1. 1726-28 wg proj. Franciszka Antoniego Mayera. W kościele 3 obrazy Kazimierza Wojniakowskiego: w ołtarzu głównym „Święta Rodzina”, w ołtarzach bocznych: „Św. Barbara” i „Św. Teresa”, do których pozowały księżniczki Maria i Zofia Czartoryskie. Wewnątrz kościoła tablica z 1980 r. ku czci żołnierzy Legionu Puławskiego (1914-17). Obok kościoła murowane: dzwonnica, kostnica i ogrodzenie – wzniesione ok. 1730 r. Przy kościele pomnik upamiętniający 10 rocznicę odzyskania niepodległości i tablica z nazwiskami 17 puławian, którzy polegli w wojnie 1920 r. W pobliżu cmentarz z zabytkowymi nagrobkami osób związanych z dworem Czartoryskich w Puławach. Dawna szkoła wiejska (obecnie od 1987 r. Regionalne Muzeum Oświaty, ul. Włos-towicka nr 27), murowana, wzniesiona w 1825 r. z inicjatywy Izabelli z Flemingów Czartoryskiej i jej syna Adama Jerzego. Powołano wówczas Towarzystwo Szkolne, dokonano odpowiednich zapisów i powstały trzy jednostki oświatowe: Szkoła Elementarna dla chłopców. Szkoła Gospodarstwa Domowego dla dziewcząt oraz Dom Robót kształcący rzemieślników i rolników. Przy drodze do Parchatki liczne topole czarne, z których najtęższa ma obw. pnia 810 cm (naprzeciw posesji przy ul. Kazimierskiej 25) i jest zapewne najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce. Część drzew ze względu na bezpieczeństwo na drodze ma znacznie ścięte pnie, część obumiera.
ZBĘDOWICE
Wieś, która 22 listopada 1942 r. została spacyfikowana przez hitlerowców w odwecie za porażkę, jaką oddział niemiecki poniósł dzień wcześniej z oddziałem organizacji Kadra Bezpieczeństwa. Pomordowanych upamiętnia obelisk.
PARCHATKA
Wieś na zach. skraju Płaskowyżu Nałęczowskiego w gminie Kazimierz Dolny. Okolice wsi obfitują w system jarów o stromych zboczach porośniętych bujną roślinnością z licznymi stanowiskami roślin rzadkich i chronionych. Na nadwiślańskim wzgórzu w sąsiedztwie wsi księżna Izabella z Flemingów Czartoryska wybudowała w końcu XVIII w. „Pustelnię”, do której z Puław prowadziła aleja topolowa. Wieś została przedstawiona w wodewilu Dionizego Kniaźnina – „Troiste wesele”. W 1942 r. hitlerowcy zamordowali 38 mieszkańców wsi.