Małków. W okresie okupacji hitlerowskiej we wsi stacjonował oddział BCh „Rysia” Stanisława Basaja. Stanisław Basaj, podobnie jak słynny mjr Henryk Hubal-Dobrzański, w 1939 r. nie złożył broni i na czele grupki ułanów przybył po bitwie tomaszowskiej w rodzinne strony i rozpoczął działalność partyzancką. W 1943 r. dowodzony przez niego oddział liczył 700 partyzantów i otrzymał nazwę 1 Batalionu Hrubieszowskich Oddziałów BCh. Po przejściu frontu „Ryś” rozformował oddział i wstąpił do Milicji Obywatelskiej. 25 marca 1945 r. został pojmany na posterunku w Kryłowie przez pamiętających jego bezwzględność w walce z nacjonalistami ukraińskimi członków sotni UPA Jahody Iwana Sycz-Sajenki. Następnego dnia został publicznie zamordowany w Szychowicach w wyjątkowo okrutny sposób (przez zmiażdżenie w kieracie poruszanym przez konie). Wraz z nim żołnierze UPA zabili 17 milicjantów i 25 mieszkańców Krylowa.
PREHORYŁE
Wieś wzmiankowana w 1473 r. jako własność Andrzeja Tęczyń-skiego – kasztelana wojnickiego. Później przedmieście Krylowa. Istniała tu cerkiew greckokatolicka, zmieniona na prawosławną w 1875 r., zniszczona w 1938 r. W okresie międzywojennym wieś polsko-ukraińska. Niszczona pięciokrotnie w okresie walk polsko-ukraińskich w 1943 i 1944 r. Obecna zabudowa rozproszona.
GOŁĘBIE
Wieś w Kotlinie Hrubieszowskiej, w gminie Dołhobyczów. Tu Bug z terytorium Ukrainy wpływa do Polski. Dawna nazwa wsi – Hołubię. Wzmiankowana w 1485 r. jako własność Jana Uhrynowskiego. W końcu XVI w. istniał tu zbór kalwiński. We wsi przed 1578 r. stała cerkiew prawosławna zamieniona w l. 1596-1876 na greckokatolicką. W 1876 r. po rozebraniu poprzedniej świątyni wystawiono nową prawosławną, którą zniszczono w 1938 r. W l. 1937-39 we wsi istniała parafia neounicka. Właścicielem wsi po 1831 r. był Franciszek Jeżewski, kapitan wojsk polskich, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1831 r.; zajmował się astronomią i stolarką artystyczną.
Pałac murowany wzniesiono w 1902 r. wg proj. Władysława Marconiego jako dobudówkę do wcześniejszego dworu modrzewiowego. W czasie I wojny światowej część drewniana spłonęła. Później część murowana została nieco przebudowana. Obecnie ma rzut nieregularny i wieżyczkę w narożu. Pozostałości parku krajobrazowego ukształtowanego na przeł. XVIII i XIX w., malowniczo położonego w dolinie rz. Bug, ze stawem. W parku m.in. katalpa pospolita. Znajdują się także ruiny 2 bram wjazdowych, murowanych, z pocz. XX w. W miejscu cerkwi nieczynny cmentarz prawosławny, d. greckokatolicki. Część nagrobków kamiennych pochodzi z warsztatów z Brusna Starego.
7 km na pd. zach. Smoligów. W sąsiedztwie wsi oraz w pobliżu Kolonii Łasków i Ameryki 27 marca 1944 r. doszło do walk polsko-ukraińskich. Do walk z Polakami głównie z oddziału BCh „Rysia” Stanisława Basaja obok sotni UPA „Jahody” Iwana Sycz-Sajenki włączyli się także żołnierze hitlerowscy pod dow. ppłk. Froemerta. W wyniku całodziennych walk, przy dużej przewadze liczebnej Ukraińców i hitlerowców, poległo blisko 300 Polaków, głównie mieszkańców Smoligowa i okolicznych wsi, oraz 50 Ukraińców i Niemców. Przy drodze do wsi Kolonia Górka-Zablocie znajduje się cmentarz ofiar walk polsko-ukraińskich z 1944 r., w którym w 14 mogiłach ziemnych (2 nakryte współczesnymi płytami betonowymi) pochowani są zapewne żołnierze UPA, polegli w walkach z Polakami 27 marca 1944 r.