Trasa Korczmin – Tarnoszyn

Korczmin. Wieś wymieniana w dokumentach w 1482 r. Pierwsza wzmianka o cerkwi prawosławnej pochodzi Z 1531 r. Po 1596 r. zamieniona została na greckokatolicką. Od zakończenia II wojny światowej nie jest użytkowana. Ruiny cerkwi greckokatolickiej Objawienia Pana Naszego Chrystusa, drewnianej, wzniesionej w 1658, rozbudowanej ok. 1850 r., trójdzielnej, nakrytej ośmiopołaciową kopułą. Obecnie, od 1994 r., trwa jej odbudowa, dzięki staraniom Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej. W zachowanej nawie pozostałości malowideł z XVII-XVIII w. Obok świątyni drewniana dzwonnica z poł. XIX w. Na d. cmentarzu greckokatolickim (przy drodze do Ulhówka) kilkadziesiąt nagrobków wykonanych w ludowych warsztatach kamieniarskich w Bruśnie Starym.

Skrzyżowanie dróg. 5 km na zach. od skrzyżowania dróg – Rzeczyca. 1 czerwca 1944 r. w rejonie Rzeczycy i Ulhówka na skoncentrowane tu 9 sotni UPA i oddziały USN nastąpił atak sił AK pod łącznym dow. komendanta obwodu AK Tomaszów Lubelski mjr. „Drugaka ” Wilhelma Szczepankiewicza. Atak nie powiódł się. W walce poległo 71 żołnierzy AK, a ok. 100 zostało rannych. Na nieczynnym cmentarzu greckokatolickim murowana kaplica cmentarna z poł. XIX w., część drewniana dobudowana w 1975 r. Pod nią krypty. Obecnie użytkowana jako Kościół rzymskokatolicki.

TARNOSZYN

Wieś w końcu XIV w. należąca do Paszka z Radzanowa, następnie do Pawła Radzanowskiego – pierwszego wojewody bełskiego. 19 marca 1944 r. we wsi oddział UPA „Jahody” Iwana Sycz-Sajenki oraz współpracujące z nim oddziały USN wymordowali 145 Polaków z Tarnoszyna i okolic. W walce poległo także 16 Ukraińców. Ofiary mordu pochowane są na miejscowym cmentarzu rzymskokatolickim. W 1994 r. przeniesiona została do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie znajdująca się w Tamo-szynie cerkiew greckokatolicka Narodzenia Matki Bożej, drewniana, wzniesiona w 1759 r. zapewne w Uhrynowie, przeniesiona tu w 1904 r. (wtedy erygowana została parafia greckokatolicka), po II wojnie światowej przejęta na kościół rzymskokatolicki.

Kościół paraf. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Stanisława Biskupa, murowany, wzniesiony w l. 1958-62 wg proj. Czesława Gawdzika w miejscu pierwszego kościoła paraf, z 1892 r., zniszczonego w 1944 r. Wewnątrz kościoła krucyfiks z XVII w. i barokowe baptysterium z pocz. XVIII w. pochodzące z kościoła w Uhnowie (Ukraina) oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XIX w. ozdobiony haftowaną sukienką, pochodzący z kościoła w Bełzie. Pomnik mieszkańców wsi pomordowanych przez UPA. Na terenie przysiółka Turyna, obok drogi granicznej, cmentarz z I wojny światowej, na którym w 5 ziemnych mogiłach pochowani są żołnierze polegli zapewne w 1915 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *