HULCZE
We wsi murowany kościół rzymskokatolicki, zbudowany w l. 1975-78 w miejscu spalonej w 1973 r. trzykopułowej drewnianej cerkwi greckokatolickiej z 1869 r. W miejscu tym najstarsza cerkiew (prawosławna zamieniona w 1596 r. na greckokatolicką) wzmiankowana była w XVI w. W pd. zach. części wsi cmentarz rzymskokatolicki (d. greckokatolicki), na którym m.in. pochowanych jest 7 żołnierzy UPA oraz 5 osób zamordowanych 9 kwietnia 1944 r. w Przewodowie przez oddział UPA.
2 km na pd. zach. rez. przyrody „Suśle Wzgórza”, utworzony w 1995 r. na pow. 27,11 ha, chroniący stanowisko susła perełkowanego (Citellus suslicus).
3 km na pd. Dłużniów. Wieś wzmiankowana w 1423 r. jako własność Mikołaja Łaźniewskiego, który później zmienił nazwisko na Dłużniewski. W posiadaniu tego rodu do XVI w. Dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół rzymskokatolicki filialny Podwyższenia Krzyża Świętego, wzniesiona w 1882 r., drewniana, trójdzielna. Poszczególne części nakryte są ośmiopołaciowymi, wspartymi na wysokich tamburach kopułami z latarniami. Jest to jedna z najokazalszych świątyń drewnianych na terenie Polski. Obok parawanowa dzwonnica i brama, murowane, wzniesione na pocz. XX w. Resztki parku przy nie istniejącym dworze Izabelli Koziebrodzkiej zniszczonym w czasie II wojny światowej.
Przy drodze do Mycowa cmentarz rzymskokatolicki (d. greckokatolicki), na którym zniszczony częściowo, monumentalny grobowiec Ścibor-Rylskich z 2 poł. XIX w. oraz wiele kamiennych nagrobków z XIX i pocz. XX w. pochodzących z ludowych warsztatów w Bruśnie Starym k. Horyńca Zdroju.
ŻNIATYN
We wsi kościół paraf. św. Michała Archanioła, murowany, barokowy, wzniesiony w 1790 r., jednonawowy, do 1928 r. użytkowany zarówno przez wiernych obrządku łacińskiego, jak i grekokatolików. We wnękach elewacji frontowej barokowe figury św.św. Franciszka i Jana Nepomucena. Ołtarz główny barokowy, z umieszczonym w jego zwieńczeniu obrazem św. Michała Archanioła – z XVIII w. Obok świątyni dzwonnica murowana z lat dwudziestych XX w. Na cmentarzu rzymskokatolickim (d. równocześnie greckokatolickim) wiele kamiennych nagrobków z warsztatów bruśnieńskich.
CHŁOPIATYN
Wieś na terenie Grzędy Sokalskiej. Dawna cerkiew greckokatolicka, ^ obecnie kościół rzymskokatolicki filialny Zesłania Ducha Świętego, drewniana, trójdzielna, zwieńczona 3 kopułami, wzniesiona w 1863 r., w miejscu wcześniejszych cerkwi, z których najstarsza – prawosławna (w 1596 r. zamieniona na greckokatolicką) wzmiankowana była w 1531 r. Wewnątrz polichromia rokokowo-ludowa i bogate wyposażenie (późnobarokowy ikonostas, XVIII-wieczne ikony św. Mikołaja, Chrystusa Pantokratora i Matki Boskiej z Dzieciątkiem, feretrony z XIX w.).
Cmentarz rzymskokatolicki (na wsch. od d. cerkwi), założony w 1848 r. jako greckokatolicki, obecnie rzymskokatolicki. Na nim m.in. krzyż dziękczynny z 1848 r. wystawiony po zniesieniu pańszczyzny w Galicji.