Trasa Chłaniów – Zakrzówek Osada

Chłaniów. Parafia rzymskokatolicka była we wsi erygowana w 1419 r. Obecny kościół paraf. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, drewniany (zakrystia murowana), wzniesiony w l. 1742-48 z zachowaniem murowanej kaplicy pn. z poprzedniego kościoła wzniesionego ok. 1600 r. Obok drewniana dzwonnica z 2 poł. XVIII w. i cmentarz przykościelny. Ruiny dworu murowanego, zbudowanego w 1 poł. XIX w., ze zdewastowanym parkiem. Na cmentarzu rzymskokatolickim kaplica grobowa Mogilnickich, murowana, wystawiona w 1 poł. XIX w., oraz zbiorowa mogiła 44 mieszkańców wsi Chłaniów i Władysławin, zabitych 23 lipca 1944 r. przez oddziały SS i nacjonalistów ukraińskich.

STARY MACIEJÓW

We wsi kościół polskokatolicki św. św. Apostołów Piotra i Pawła, drewniany, wzniesiony w 1932 r. Przy drodze do Wysokiego cmentarz polskokatolicki.

WYSOKIE 

TARNAWKA

W sąsiedztwie wsi przy drodze do Wysokiego, 1 km od wsi, cmentarz z I wojny światowej, na którym w mogiłach ziemnych pochowanych jest ok. 25 tys. żołnierzy armii austriackiej i niemieckiej poległych w czasie bitwy pod Giełczwią 6-9 września 1914 r. W centralnej części cmentarza wysoki drewniany krzyż.

3 km na pd. zach. Zakrzew. Wieś, siedziba urzędu gminy. Przy drodze do Ponikwy, 900 m na pd. od osady, znajduje się cmentarz Z / wojny światowej, na którym pochowanych jest ok. 160 żołnierzy różnych armii. W l. 1947-48 ekshumowano tu także żołnierzy poległych w czasie 11 wojny światowej.

STARA WIEŚ

We wsi kościół rzymskokatolicki z 1974 r., wzniesiony w miejscu wcześniejszej świątyni z 1798 r. (cerkwi greckokatolickiej, od 1875 r. prawosławnej, od 1919 r. przejętej przez kościół rzymskokatolicki, w 1944 r. zrujnowanej).

3 km na pn. Wola Gałęzowska. We wsi drewniany kościół paraf. św. Antoniego Padewskiego z 1926 r. Murowany dwór Z lat dwudziestych XX w., wzniesiony wg proj. arch. Apoloniusza Pawła Nieniewskiego, spalony i odbudowany w latach sześćdziesiątych XX w. W sąsiedztwie murowana rządcówka z pocz. XX w., murowana stajnia z przeł. XIX i XX w., rozbudowana w latach sześćdziesiątych XX w., murowany d. spichlerz z pocz. XX w. przebudowany w latach sześćdziesiątych XX w., murowana lodownia z przeł. XIX i XX w., murowana gorzelnia z pocz. XX w., murowana drewniana altana z przeł. XIX i XX w. oraz park krajobrazowy z pocz. XIX w.

ZAKRZÓWEK-OSADA

Wieś. Siedziba urzędu gminy Zakrzówek. Kościół paraf. św. Mikołaja Biskupa murowany, wzniesiony w 1. 1851-53, późnoklasycystyczny. Drewniana plebania z poł. XIX w.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *