Praca w Rybniku

Praca w Rybniku

Miasto Rybnik leży w województwie śląskim. Pod względem powierzchni zajmuje 14 miejsce na liście największych miast polskich, natomiast pod względem liczby ludności Rybnik plasuje się na miejscu 25. Miasto podzielone jest na 25 dzielnic, a liczba ludności wynosi 141,4 tys. mieszkańców. Rybnik jest centralnym ośrodkiem Rybnickiego Okręgu Węglowego.

Oczywiście, jak w każdym śląskim większym mieście, w Rybniku rozwinięty jest przemysł górniczy. W mieście działają dwie kopalnie, w których wydobywa się węgiel kamienny. Wchodzą one w skład Kompanii Węglowej: KWK Chwałowice i KWK Jankowice. Od jakiegoś czasu wzrasta w Rybniku znaczenie Rybnickiej Fabryki Maszyn RYFAMA S.A – producenta maszyn i urządzeń górniczych. Ogromne zmiany w strukturze gospodarczej w całym kraju powodują, iż wiele hut, kopalń i tradycyjnych fabryk jest zamykanych i likwidowanych. Taki los spotkał m.in. Hutę Silesia – huta cynku, która kiedyś, na przełomie XIX i XX wieku, należała do największych kombinatów hutnictwa cynkowego w Europie. Dziś zachowała się niewielka część zakładu, a na pozostałym terenie powstają obecnie galerie handlowe i duże sklepy. Na przedmieściach Rybnika znajduje się także elektrownia cieplna o mocy ponad 1700 MW. Elektrownia Rybnik jest największą elektrownią kondensacyjną na Górnym Śląsku i jedną z największych w Polsce. Elektrownia funkcjonuje od początku lat 70. i wciąż się rozwija – planowane jest uruchomienie nowego bloku energetycznego do 2015 roku.

Kiedyś przede wszystkim przemysł górniczy dawał zatrudnienie mężczyznom w województwie śląskim. Obecnie bardzo się to zmienia. Coraz więcej ludzi jest zatrudnionych przede wszystkim w handlu i usługach. Ciągle, także w Rybniku, powstają nowe sklepy wielkopowierzchniowe i galerie rozrywkowo-handlowe. Obecnie w Rybniku znajdują się 2 galerie handlowe: Plaza i Focus Mall, 6 sklepów wielkopowierzchniowych i kilkanaście supermarketów. Coraz więcej mieszkańców decyduje się także na zakładanie własnych działalności gospodarczych. Dzięki dotacjom z Urzędu Skarbowego dla bezrobotnych oraz dzięki dotacjom unijnym bezrobotni mają szansę rozpocząć własny biznes. Ostatnio sporo rybniczan zyskało prace przy inwestycjach drogowych realizowanych w powiecie rybnickim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *