PKS Rybnik

PKS Rybnik.

Rybnik położony jest na Płaskowyżu Rybnickim na Górnym Śląsku. Pod względem geologicznym Rybnik znajduje się na Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, które obejmuje cały Rybnicki Okręg Węglowy oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy. Rybnik sąsiaduje z powiatami: rybnickim, raciborskim, gliwickim, wodzisławskim i Żory. Ścisłe centrum Rybnika, o charakterze miejskim, to zaledwie kilka dzielnic miasta – Śródmieście, Smolna, Północ i Paruszowiec. Pozostałe dzielnice mają charakter przedmiejski.

Rybnik wciąż pozostaje typowym miastem śląskim. Działają tu dwie kopalnie węgla kamiennego, które dają zatrudnienie miejscowym mieszkańcom. Na przedmieściach Rybnika działa elektrownia cieplna, jedna z największych w Polsce i z pewnością największa na Górnym Śląsku. Przemysł górniczy przeżywa od pewnego czasu kryzys, zamykane są kopalnie i huty (m.in. Huta Silesia jest obecnie w likwidacji), natomiast wspomniana Elektrownia Rybnik wciąż rozwija się – do 2015 roku planowane jest otwarcie nowego bloku energetycznego. W Rybniku, jak w większość miast w Polsce, przybywa za to galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Obecnie w Rybniku znajdują się dwie duże, nowoczesne galerie handlowe: Plaza i Focus Mall.

Z Rybnika dojedziemy bezpośrednio niemal do wszystkim regionów kraju dzięki dobrze rozwiniętej sieci autobusów PKS Rybnik. Z dworca autobusowego w Rybniku dojedziemy bezpośrednio do Nowego Sącza, do Zakopanego, Łodzi, Częstochowy, Cieszyna, Gliwic, Katowic, Nysy, Jastrzębia-Zdroju. Również dzięki kolei możemy dostać się bezpośrednio do większości regionów w kraju. Na terenie miasta Rybnik znajduje się 8 stacji i przystanków PKP: Rybnik (Śródmieście), Rybnik Gotartowice, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rybnik Paruszowiec, Rybnik Piaski, Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer. Po mieście można także poruszać się bez problemu komunikacją miejską, którą obsługuje Zarząd Transportu Zbiorowego (ZTZ) oraz przewoźnicy prywatni. Z Rybnika dojedziemy także bez najmniejszych trudności do okolicznych miejscowości. Ciekawym rozwiązaniem, które wprowadził Rybnik, jest możliwość sprawdzenia w internecie, w którym punkcie miasta znajduje się autobus, którym za chwilę chcemy pojechać. Na internetowym planie miasta zaznaczone są trasy autobusów i ich obecne miejsce przejazdu. Taka interaktywna mapa komunikacji miejskiej jest możliwa dzięki czujnikom GPS, które są zamontowane w autobusach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *