Co koniecznie należy zobaczyć w Bielsku-Białej?

Co koniecznie należy zobaczyć w Bielsku-Białej?

Bielsko-Biała, jakkolwiek o malowniczym położeniu wśród gór i lasów, stanowiących jej „zielone płuca”, oferuje turystom wiele innych atrakcji niż wypoczynek na łonie natury.

Niewątpliwie miejscem, gdzie koniecznie trzeba się wybrać jest miejska starówka położona na Wzgórzu Miejskim, z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Chlubą miasta są pięknie odrestaurowane, zabytkowe kamienice i budynki, m.in. Poczta Główna, wzorowany na teatrach Wiednia i Budapesztu budynek Teatru Polskiego z secesyjnym wnętrzem, Kamienica Kałuży, Hotel Prezydent oraz wiele innych, których architekturę możemy podziwiać podczas spaceru wzdłuż ustronnych uliczek miasta.

Na skarpie Wzgórza Miejskiego wnosi się Zamek Książąt Sułkowskich wzniesiony przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka na miejscu dawnego drewnianego gródka. Pierwotnie był on jedną z ważniejszych warowni w tej części Śląska, strzegącą szlaku handlowego z Krakowa do Cieszyna. Wielokrotne przebudowy od XVI wieku zatarły cechy obronne budowli i zyskała ona charakter rezydencji magnackiej o kształcie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Ostateczną formę budynku nawiązującą do romanizmu, gotyku i renesansu, którą możemy podziwiać obecnie, nadał budynkowi wiedeński budowniczy Jan Potzelmeyer w latach 1855-1664. Wewnątrz mieści się Muzeum Okręgowe. Będąc już w Bielsko-Białej, koniecznie zostań na kilka dni – wtedy będziesz mógł/mogła zobaczyć więcej.

Jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego i zarazem obiektem Śląskiego Szlaku Architektury Drewnianej jest Dom Tkacza – rekonstrukcja drewnianego budynku z połowy XVIII wieku, typowego dla przedmieść dawnego Bielska. Charakterystyczna jest konstrukcja budynku – zrębowa z oszalowaną „wyżką”, czyli nadwieszoną z frontu galeryjką będącą przedłużeniem strychu, który pełnił rolę suszarni lnu i sukna. Jako jeden z nielicznych ocalał po pożarach miasta w 1808 i 1836r., reprezentując dawną architekturę rzemieślniczą. Wewnątrz ujrzymy ekspozycję z zabytkowymi meblami i narzędziami do obróbki lnu.

Na tym samym szlaku znajduje się także zabytkowy kościół św. Barbary wzniesiony w 1690r. z modrzewiowego drewna.

Kolejnym kościołem, który trzeba zobaczyć jest gotycki kościół Św. Mikołaja z 1443r., gruntownie przebudowany w latach 1908-10 przez wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera – wzniesiono wtedy 61-metrową wieżę w stylu włoskim z kondygnacjami galerii widokowej.

Inne godne uwagi miejsca w Bielsku – Białej to Grodzisko w Starym Bielsku, stanowiące pozostałość osady produkcyjnej o charakterze obronnym, istniejącej od XII w. do roku 1400, budynek Dworca Głównego PKP leżący na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz neorenesansowy gmach Ratusza z wieżą zegarową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *