Białystok
Białystok jest stolicą jednego z regionów Polski noszącego nazwę Zielonych Płuc Polski. Nazwa ta odnosi się bezpośrednio do walorów naturalnych tej części państwa. Aż około 32 procent powierzchni regiony zajmują tereny zielone, w tym aż dwa rezerwaty przyrody. Ponadto miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, a wypoczynkowi sprzyja dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna.
Białystok jako stolica jest centrum kulturalnym regionu oraz idealna bazą wypadową do zwiedzania przepięknych wioseczek zlokalizowanych wokół. To właśnie w tych wioseczkach można dowiedzieć się w jaki sposób żyno dawniej. Własnoręcznie wykonywane sztućce, talerze czy miski to już zabytek w wielu regionach, a tu na Podlasiu ta kultura dalej żyje. Najlepszym momentem ujrzenia rękodzieła podlaskiego jest Jarmark na Jana. To właśnie w tym dniu wszyscy rzeźbiarze i miejscowi artyści zbierają się wokół ratusza, prezentują i zachęcają do kupna swoich wyrobów.
Podlasie to nie tylko zabytki, ale również kultura i sztuka, która zatrzymała się wiele lat temu i którą mamy możliwość podziwiać.
POŁOŻENIE Białegostoku
Miasto Białystok położone jest w centrum Województwa Podlaskiego. Leży on na Nizinie Podlaskiej, w makroregionie Wysoczyzny Białostockiej. Jest to największe miasto w Polsce północno-wschodniej i zarazem stolica Województwa Podlaskiego. Niektórzy nazwę Białystok wiążą z białym stokiem, jednakże w okolicy nie ma żadnych większych wzniesień. Dlatego też bardziej prawdopodobną wersją jest twierdzenie, że określenie stok oznaczało kiedyś rzekę
Rejon ten nie obfituje w pagórki ani wzniesienia. Ponadto nie ma tu zbyt wiele jezior. Najbliższe leży nad Siemianówka lub w okolicach Augustowa. Jednakże wokół Białegostoku ma swój bieg wiele rzek, które latem zapewniają ochłodzenie wielu mieszkańcom.
Białystok – Krajobraz i okolice
Białystok rozpościera się w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie. Nie bez powodu nazwano go Zielonymi Płucami Polski. Walory przyrodnicze tego regionu wręcz zachęcają do spacerów czy turystyki rowerowej.
Jako że Białystok leży na Nizinie Północnopodlaskiej w zachodniej części regionu zwanego Wysoczyzną Białostocką. Usytuowanie nad rzeką Białą dodatkowo urozmaica jego geograficzną lokalizację. Warto również zwrócić uwagę na pobliskie sąsiedztwo innych państw, czyli Litwy i Białorusi. Nie pozostaje to bowiem bez znaczenia dla historycznego i obecnego funkcjonowania samego miasta Białystok jak i całego regionu podlaskiego.
Od wieków żyło tu wspólnie wiele różnych kultur, wyznań i narodowości. Bez wątpienia przyczyniło się to do dużej dozy tolerancji oraz przyjaznego stosunku mieszkańców. Każdy kto odwiedzi Białystok zauważa szczerą życzliwość tutejszych ludzi.
Nizinne tereny Białegostoku są idealnym miejscem na aktywne spędzanie czasu wolnego. Czy to promenady czy też turystyka rowerowa, na każdą znajdzie się miejsce w tej części Polski. Przez sam Białystok przebiega wiele tras rowerowych, które prowadzą często do ciekawych miejsc położonych za jego granicami.