Białystok – klimat, dojazd,kuchnia

Klimat Białegostoku

Klimat w obrębie całej Polski jest mniej więcej taki sam, czyli kontynentalny umiarkowany. Jednakże z uwagi na położenie Białegostoku można zauważyć różnice w porównaniu z zachodnią częścią Polski.
Jeżeli chodzi o zimę to występują tu znacznie niższe temperatury niż w innych regionach Polski. Dodatkowo można powiedzieć, że ilość opadów śniegu niekiedy dorównuje tej występującej w górach. Temperatury w najzimniejszych miesiącach potrafią zejść nawet do minus trzydziestu stopni Celsjusza. Na szczęście oprócz mrozu nie ma tutaj tak silnych wiatrów jak na wybrzeżu. Dlatego tez powietrze jest raczej suche. To właśnie poprzez klimat, turyści często wybierają Białystok, jako bazę noclegową.
Jeśli chodzi o lato, to tak jak zima jest silna tak i lato obfituje w wysokie temperatury. Ogólnie powiedziawszy temperatury wahają się w granicach 23-30 stopni Celsjusza. Pora roku zwana latem trwa przeważnie od czerwca do września z mniejszymi bądź większymi wahaniami.

Kuchnia Białostocka

Kuchnia białostocka opiera się na ziemniakach oraz kapuście. Prawdziwym daniem jest bigos. Przygotowywany albo z suszonymi śliwkami albo z suszonymi grzybami.
Ponadto często jada się pierogi. Czy to z serem czy z mięsem, a latem z owocami.
Oprócz bigosu i pierogów często podaje się fasolkę po bretońsku oraz barszcz ukraiński.

Dojazd Do Białegostoku

Najwygodniejszym środkiem transportu jest oczywiście samochód. Daje on możliwość dojechania w każde pożądane miejsce. Jednakże w zależności od punktu wyjazdu podróż może trwać dość długo co wynika ze stanu polskich dróg. Niestety koszty dalej wzrastają z powodu co raz to droższej benzyny. Dlatego tez wielu turystów wybiera inny środek transportu. Innym, ale równie dobrym środkiem transportu jest pociąg. Jedyny dworzec kolejowy znajduje się praktycznie w centrum Białegostoku, dlatego tez nie potrzebne są dodatkowe środku transportu by dotrzeć w pożądane miejsce. Ceny biletów nie są wygórowane, ale niestety czas trwania podróży pozostawia wiele do życzenia.
Dodatkową możliwością są autokary, jednakże cena jest często porównywalna do ceny biletu pociągowego, a czas podróży znacznie się wydłuża ze względu na stan dróg. Dodatkowo przy korkach na trasie czas ten wydłuża się w nieskończoność.
Obecnie co raz częściej turyści wybierają samolot. Jednakże Białystok nie posiada własnego lotniska. Z innych miast niż Warszawa można skorzystać z samolotu by dolecieć do stolicy po czym najkorzystniej jest wsiąść w pociąg, aby ominąć wszystkie korki otaczające stolicę. Oprócz pociągu na trasie Warszawa-Białystok kursują również autokary oraz minibusy.

Transport i komunikacja w Białymstoku

Transport w obrębie Białegostoku jest bardzo prosty i zarazem bardzo tani. Najprostszym środkiem transportu jest autobus. Bilety nie są drogie a sieć komunikacyjna jest tak zaprojektowana by autobusy dojeżdżały wszędzie. Czas oczekiwania na przystanku autobusowym to w zależności od autobusu od pięciu do piętnastu minut. Oczywiście czas ten się wydłuża jeżeli podróż jest planowana na godziny wieczorne.
Ponadto można oczywiście korzystać z taksówek, które praktycznie czekają na turystów za każdym rogiem. Zazwyczaj na szybie jak zaznaczona cena wstępna oraz cena za kilometr, dzięki czemu można wybrać odpowiednią. Ceny te zależą od przewoźnika a nie od jakości samochodu. Ponadto każda z taksówek powinna posiadać licznik w widocznym miejscu, tak aby pasażer widział ile musi zapłacić. Niektóre z taksówek posiadają już czytniki kart płatniczych, jednak są one nieliczne dlatego też należy posiadać pieniądze w gotówce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *